Reklam
Reklam

Teknolojik yalnızlık!

Adli Bilişim Uzmanı ve Bağımlı Danışmanı emekli polis İsa Altun, bilinçsiz telefon kullanımına dikkat çekerek, sakıncalarını anlattı. Altun, “Teknoloji insanları yalnızlaştırdı. Bireyler arasındaki birebir iletişimi olumsuz yönde etkiledi” dedi

Teknolojik yalnızlık!

Adli Bilişim Uzmanı ve Bağımlı Danışmanı emekli polis İsa Altun, bilinçsiz telefon kullanımına dikkat çekerek, sakıncalarını anlattı. Altun, “Teknoloji insanları yalnızlaştırdı. Bireyler arasındaki birebir iletişimi olumsuz yönde etkiledi” dedi

Teknolojik yalnızlık!
21 Şubat 2020 - 15:12 - Güncelleme: 21 Şubat 2020 - 18:34

Adli Bilişim Uzmanı ve Bağımlı Danışmanı emekli polis İsa Altun, tüm dünyada yoğun olarak kullanılmaya başlanan akıllı cihazların bireyler arasında kopukluğa neden olduğunu ifade ederek, “Bireylerin asosyal bir kimlik yapısına bürünmesini sağlayan cihazların yaydığı radyasyonlar ise insan sağlığını tehdit ediyor. Gelişen teknoloji ile birlikte sosyal hayatımıza giren akıllı cihazlar insan ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Teknoloji bireyi yalnızlaştırdı ve bireyler arasındaki birebir iletişimi olumsuz yönde etkiledi. İnsanların imkanları çoğaldıkça paylaşımlarının azaldığına tanık oluyoruz. Günümüz çağını ‘yalnızlık çağı‘ olarak görmekteyiz. Telefonlar bir yandan gündelik hayatı kolaylaştırırken diğer taraftan ise çeşitli sorunları beraberinde getiriyor. Özellikle insanlar arasındaki iletişim kopukluğuna neden olan telefonlar kitap okuma alışkanlığını da her geçen gün köreltiyor. Akıllı cihazların yoğun kullanımı insan sağlığı açısından da çeşitli sorunlara sebep oluyor. Bilinçsiz telefon kulanımı bireye psikolojik, ekonomik, sosyal ve sağlık konusunda ciddi zarar vermektedir.  Telefon ve teknoloji bireyi yalnızlaştırdı” dedi.
 
Samimiyetsiz ilişkiler’
“Özellikle android telefonlarının en büyük etkisi ise insanların samimiyetsiz ilişkiler kurması ve samimiyetsiz davranışlarda bulunmasıdır” diyen İsa Altun, “Teknoloji insana sınırsız bir özgürlük ve kendini ifade etme biçimleri sunuyor. Gerçek duygularını ifadenin dışında olmak istediği imkanı sunması, istediği kişiliğe bürünmesine, istediği söylemleri kullanmasına, kendini istediği gibi ifade etmesine imkanlar sağlıyor. Ayrıca yüz yüze iletişimde karşısındaki insanı her yönüyle algılayıp hissederek davranması gibi davranışlarını saklamasına neden oluyor. Bilinçsiz android telefon kullanımının insan sağlığı açısından çok zararlı olduğunu ve gözlerimize verdiği zarardan tutun da radyasyona kadar çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını hepimiz biliyoruz” diye konuştu.
 
‘Bilgi kirliliği arttı’
Sanal ortamda ise teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgi kirliliğinin arttığına vurgu yapan İsa Altun, “Eskiden bir bilgiye ulaşmak için saatlerce, günlerce, aylarca kitapları karıştırıyorduk, araştırıyorduk. Bunun gibi detaylı araştırmalar yapıyorduk. Şimdi ise tam tersi her şey telefonun ucunda. Telefonun sağlığa ciddi zararları var. Beynimize zarar veriyor. Telefonu şarjda takılı bir şekilde baş ucumuzda uyuyoruz ve o telefonun yaydığı radyasyon beynimize zarar veriyor. Eskiden insanlar daha paylaşımcıydı, daha samimiydi. Bir olay olduğu zaman herkes omuz omuza o olayı, acıyı, sevinci hep birlikte yaşar, paylaşır ve konuşurdu.  Teknoloji yoktu ama insanlar tartışıyorlardı. Özel hayat diye bir şey kalmamış durumda. Herkes herkesin hayatının içinde, herkes herkesi az çok tanıyor ama yüz yüze oturunca sohbet edecek bir şey bulamayacak belki de karşılıklı oturunca da sosyal hesaplardan başka birileriyle konuşurlar. Bizim toplum olarak bilinçlenmemiz gerekiyor. Onun için teknolojiden kendimizi soyutlayamayız ama teknolojiyi doğru ve bilinçli bir şekilde kullanmalıyız” diyerek konuşmasını tamamladı.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum