Reklam

İnfluencer Marketing

İnfluencer Marketing

İnfluencer Marketing
15 Nisan 2019 - 15:38 - Güncelleme: 15 Nisan 2019 - 15:38

 Artan medya organları ve birçok açıdan çeşitlilik gösteren ürünler, pazarlamaya olan ihtiyacı da aynı oranda arttırmıştır. Bununla birlikte en çok etki sağlayan pazarlama yöntemi, çeşitli şirket ve firmalar tarafından tercih edilir bir boyut kazanmıştır. Bu noktada en çok öne çıkan kavramın ise influencer marketingolduğu söylenebilir.

Bu pazarlama yönteminin amacı tanıtımı yapılacak olan herhangi bir şeyin bir anda öne çıkmasını, popüler olmasını sağlamaktır. Sosyal medya kullanımının artışı ile doğru orantılı olarak yaygınlık kazanan bir uygulamadır. Bu kapsamda yapılan çalışmalar ise birçok açıdan çeşitlilik gösterir. Ortak özelliği ise, hitap edilen kullanıcı kitlesinin bulunduğu sosyal medya üzerinden yapılıyor olmasıdır. Çeşitli video, fotoğraf ya da yazı paylaşım platformları üzerinde yaygınlık kazanan çalışmalar son derece etkili olmaktadır.

Olumlu sonuç alabilmek için gerekli olan kriterlerden biri de tanıtım yapılmak için seçilen sayfa ya da kişinin takipçi sayısının yeterli düzeyde olmasıdır. Bu sayı ne kadar yüksek ise hitap ettiği kitle de bu orantı da yüksek olacaktır.  Güvenilir kişiler tarafından tavsiye biçiminde yapılan reklamlar son derece doğal bir izlenim vermekle olumlu sonuçları da beraberinde getirmektedir.

İnfluencer marketingyöntemini kullanmak isteyen üretici, profesyonel bir tanıtım çalışması yapmak istediği zaman çeşitli pazarlama firmalarıyla da anlaşabilir. Bu amaç üzerine hizmet sunan birçok firma bulunmaktadır. Söz konusu pazarlama tekniğine uygun ve etkileyici video tasarımı konusunda uzmanlaşmış çalışma sistemleri vardır. Bu aşamada iletişime geçilmesi ve bilgi alınması önemli bir kriter olacaktır.

Pazarlamanın yapılması ve tanıtımın gerçekleşmesinde hitap edilen kitle de önemli bir rol oynamaktadır. Buna uygun bir sosyal medya platformu tercih edilmesi son derece önemlidir. Örneğin, oyun videoları üzerine popülerlik kazanmış olan bir fenomenin videolarına yerleştirilen ürün oyun ile ilgili olursa hedef kitleye doğrudan ulaşacak, büyük bir etki oluşturacaktır. Oluşan bu olumlu etki influencer marketing sisteminin en temel amacıdır. Bir örnek daha vermek gerekirse; diyet ile ilgili bilgiler paylaşan bir sayfanın hitap ettiği kitle, diyet ürününün tanıtımına daha çok ilgi gösterecektir.  Bu durumda sosyal medyada her kişinin ve her sayfanın ortak zevklere sahip bir kitlesi olduğu söylenebilir. 

Detaylı bilgi için; httpss://www.tipeffect.com

 

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum