Reklam
Reklam

e-imza hayatı kolaylaştırdı

TÜRKKEP yetkilileri dijitalleşme yolunda Türkiye ve Antalya’nın geldiği durumu değerlendirdi, e-imzanın hayatı kolaylaştırdığına dikkat çekti

e-imza hayatı kolaylaştırdı

TÜRKKEP yetkilileri dijitalleşme yolunda Türkiye ve Antalya’nın geldiği durumu değerlendirdi, e-imzanın hayatı kolaylaştırdığına dikkat çekti

e-imza hayatı kolaylaştırdı
23 Şubat 2020 - 14:57

2019 yılı sektör değerlendirmesi ve 2020 yılı beklentileri, TÜRKKEP’in 2019 yılında gerçekleştireceği yeni projeleri, Antalya ve bölgeye katkısı, TÜRKKEP Genel Müdür Yardımcısı Olgar Ataseven’in ev sahipliğinde IC Hotels Green Palace’de gerçekleşti. Toplantıda Genel Müdür Vekili Dilek Akyürek de hazır bulundu. TÜRKKEP Genel Müdür Yardımcısı Olgar Ataseven,  (Kayıtlı Elektronik Posta) e-defter, e-fatura, e-arşiv fatura, e-imza ve e-saklama gibi hizmetler ile şirketlerin e-dönüşümünü sağlayan Türkiye’nin ilk özel kurumu TÜRKKEP’in dijitalleşme yolunda Türkiye’nin geldiği son noktayı değerlendirdi.  Türkiye’nin son üç yılında 2017‘den bugüne gelene kadar gayri safi milli hasılada büyüme anlamında yükselen bir trend yaşandığına dikkat çeken Ataseven, “Sektörün büyümesi anlamında ciddi anlamda tasarruf sağlamakta. Türkiye’de sadece 500 bin kişi elektronik imza kullanırken Avrupa ülkelerinden sadece İtalya’da 25 milyon kişinin elektronik imzası bulunuyor. Elektronik imza ilk çıktığı yıllarda yılda 2 bin satılırken, şimdi 600 bin imza satışı yapılmakta.  Şirketlerden ihalelerde elektronik imza girişleri yapılmakta. Bu imzalar işinizi kolaylaştırıyor. Sözleşmeye imza atılacak evraklar için kişi nerede olursa olsun o sözleşmeyi özel sistem ayarlanmasıyla imzalayabilmektedir. Bu sistemin hayatı kolaylaştırıcı bir yönü olduğunu ifade etmek isterim” dedi.
 
İtalya’ya göre önde
Sektörde 180 bin elektronik posta adresini TÜRKKEP’in yönettiğini ifade eden Ataseven, “Bu sistem tıpkı cep telefonlarına dakika kontur almak gibi bir sistem. İtalya bu konuda çok ileride. 25 milyon elektronik e-imzaya sahip bir sayı var. Türkiye’de sadece 500 bin e-imza ve elektronik imzaya sahip şirket ve şahıs var. E-faturada Türkiye’nin İtalya’ya göre çok önde olduğunu belirtmek isterim. Web Mail Standart KEP e-imza, UETS&EYP UETS Entegrasyon Modülü, EYP Paketleri-Devlet Kurumları, Katma Değerli Ürünler noktasında ise Doğrudan Katma Değerli Ürünler ve Dolaylı Katma Değerli Ürünlerde pazar yaklaşımlarımız devam etmektedir. Türkiye’de pazar büyüklüğü 2018 yılı için 180 milyon TL, 2024 yılı için 1 milyon 500 milyon TL. E-Fatura ve e-defterde 1 Temmuz 2020 yılına kadar geçilmesinin şart olduğu ayrıca belirtildi” diye konuştu.
 
Belgeler 20 yıl saklanıyor
TÜRKEEP Genel Müdür Vekili Dilek Akyürek ise, kayıtlı imzanın hukuken geçerli ve güvenilir olduğunu ifade ederek, “KEP mevzuatında KEP ile yapılan bir bildiride anlaşmazlık anında senet hükmünde delil hükmündedir. Alt yapıyı sağlayan bir şirketiz. KEP iletisini alıp muhatabın posta kutusuna gönderiyoruz. Bu sistemi farklı sektörlerde artırmayı düşünüyoruz. Farklı sektörlerde farklı süreçlerde KEP’leştiriyoruz. Kâğıt masrafı ve bayinin, ‘Bu iletiyi almadım’ deme şansı yok. Tüm iletileri ve belgeleri yirmi yıl saklıyoruz. Birçok yere finansal ödemeler yapan firmalar finans sektörü, sigorta sektörü KEP i çok yoğun kullanmakta. Bizim amacımız bunun yaygınlaşmasını sağlamak. KEP güvenli iletidir. Elektronik imza da bunun bir bileşkesidir. Banka ve sigorta sektörü bizlerin sistemi üzerinden kullanmaktadır. KEP ile yollanan tüm iletiler inkâr edilemez. Doktorlar, Barolar, Ticaret Odaları, Askeriye ve Emniyet elektronik imza kullanmaktadır. Elektronik imzanın Antalya’da hak ettiği yere ulaşmasını arzu ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum