Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Demokrasi için Medya Medya için Demokrasi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve AB ortak projesi ‘Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi’ programı, AGC üyelerinin de katıldığı toplantıda anlatıldı

Demokrasi için Medya Medya için Demokrasi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve AB ortak projesi ‘Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi’ programı, AGC üyelerinin de katıldığı toplantıda anlatıldı

Demokrasi için Medya Medya için Demokrasi
15 Mart 2019 - 14:59

Programın içeriğinin detaylı bir şekilde anlatılması ve sunumu için Antalya’ya gelen Program Direktörü ve Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı, Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla Türkiye’de çoğulcu medya ve özgür basının güçlendirilmesi için hazırlanan ‘Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi’ programının ocak ayında hayata geçirildiğini belirtti. Kanlı, “Vatanı severiz, vatana karşı sorumluyuz. Özgürlüğü severiz, özgürlüğe karşı sorumluyuz. Basın özgürlüğü olmadan gazetecilik olmayacağı için basın özgürlüğünü seviyoruz. Bunun savunması için çok uğraşıyoruz. Örgütlülüğü seviyoruz, örgütlülüğü ayakta tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Mesleki sorunlar
Mesleki sıkıntıları 4 başlık altında toplayan Kanlı, “Birinci sorunumuz örgütlenme. Cemiyetlere, sendikalara üye olmayan bir basın sektöründe dayanışma eksik olacaktır. Eksik dayanışmayla yalnız kalan gazetecinin kaderi medya patronu veya siyasetçinin iki dudağı arasında olacaktır. Böylece sansür, otosansür ve işsiz kalma gibi bir sıkıntımız var. İkincisi ekonomik boyutlu sıkıntılar. Artan medya girdileri nedeniyle kapanan gazeteler, temsilcilikler, medya kuruluşları. Yılbaşından bu yana 700’den fazla gazeteci işsiz kaldı. Üçüncüsü medya sahipliği. Maalesef medya sahipliğinde çoğulculuğu kaybettik. Ciddi şekilde kutuplaşma var. Kendi içinde karşıt sese yer vermeme gibi bir duruma geldik. Sonuncusu tutuklu gazeteciler” şeklinde konuştu.

Özlük hakları
Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni de, Gazeteciler Cemiyeti’yle birçok projede ortak olduklarının kaydetti. Mesleğin her geçen gün ciddi problemlerle karşı karşıya kaldığını belirten Yeni, “Özgürlükler alanındaki, özlük haklarıyla, istihdamla, sendika ile ilgili sorunlarımız nedeniyle zor dönemleri yaşıyoruz. Gazeteciler Cemiyeti, özellikle basın özgürlüğü, gazetecilerin hak ve ödevleriyle ilgili örnek olacak projeler yapıyor. Bizim de bunun bir tarafında olmamız gerekiyor” dedi.

4 alanda destek
Çoğulcu medyanın oluşturulması için savunuculuk ortamının iyileştirilmesini ve gazetecilerin mesleklerini yapabilmeleri için dirençlerinin artırılmasını amaçlayan program, 3 yıl boyunca çeşitli faaliyetler ve finansal kaynak araçlarıyla gazetecileri destekleyecek. Programdan faydalanmak isteyen gazeteciler için destek süreci Nisan ayında başlayacak. Program kapsamındaki destek ve etkinliklere başvuracak gazetecilerin internet üzerinden kayıt olmaları gerekiyor. Program kapsamında gazetecilerin 4 alanda desteklenmesi amaçlanıyor. Gazetecilerin,  gazetecilik yapabilecekleri dijital mecraları kurmalarına ve geliştirmelerine destek olmak için internet sitesi teknik destek aracı, serbest çalışan gazetecilerden gelen haber, araştırma ve dizi yazılarının Gazeteciler Cemiyeti’ne ait 24 Saat Gazetesi’nde yayınlanarak desteklenmesi için serbest çalışan gazetecileri güçlendirme destek aracı, nitelikli gazetecilik yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan ortamın sağlanması amacıyla basın destek evi aracı, gazetecilik mesleğinin normlarına ve etik değerlerine sahip çıkacak genç gazetecilerin çalışmalarını desteklemek için de genç gazeteciler destek aracı oluşturuldu.

Umut ÖZEN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum