Reklam
Reklam

Eğlenerek öğrendiler

Yeşeren Çocuklar Projesi’nin 29. haftasında Kepez Gülveren İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Yeşeren Çocuk projesine katılarak sertifikalarını aldı

Eğlenerek öğrendiler

Yeşeren Çocuklar Projesi’nin 29. haftasında Kepez Gülveren İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Yeşeren Çocuk projesine katılarak sertifikalarını aldı

Eğlenerek öğrendiler
12 Mayıs 2019 - 15:15 - Güncelleme: 12 Mayıs 2019 - 15:16

Vali Münir Karaloğlu önderliğinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle yürütülen ‘Yeşeren Çocuklar Projesi’nin 29. haftasında Kepez Gülveren İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Yeşeren Çocuk projesine katılarak sertifikalarını aldı. BATEM’in Aksu yerleşkesinde yer alan seralarda domates fidesi dikerek güne başlayan çocukların heyecanı görülmeye değerdi. Hayatında ilk kez fide diken, diktiği fideleri sulayan öğrenciler günün sonunda çok mutlu olarak evlerine döndü.

Hem oyun hem eğitim

Sebze uygulaması yaparak toprakla elleri buluşan çocuklar daha sonra ıtri bitkilerden olan biberiye fidesi dikimini uygulamalı olarak gerçekleştirdi. Oyun ve eğitimin bir arada yürütüldüğü proje ile çocuklar toprak, doğa ve tarım sevgisi ediniyorlar. BATEM’den sonra Expo 2016 Antalya alanına gelen çocuklara, Yeşeren Çocuklar tepesinde turunçgil yetiştiriciliğinin tanıtımı ve fidan dikiminin uygulamalı yaptırılmasının ardından Yeşeren Çocuklar Projesi, Expo 2016 Antalya, ilimizin coğrafi işaretli zeytini Tavşan Yüreği, organik tarım, gıda güvenliği, biyolojik mücadele vs. konuları içeren video gösterimleri yapılıyor.

Beş ayrı salonda sunum

Çocuk Bilişim Merkezinde çeşitli simülatör ve teknolojik düzeneklerin gösterimiyle birlikte, domates, biber, patlıcan, kavun, hıyar, turunçgiller, tropik ve ıtri bitkiler ile ilgili bilgilerin yer aldığı roll uplar üzerinde öğrenilen bilgiler pekiştirilerek çocuklar bu bitkilerin tohumlarını bir arada görme şansı buluyor. Daha sonra planetaryumda gezegenlerin serüvenini izleme gösterisine katılan çocuklara zaman tünelinde 5 ayrı salonda görsel ve işitsel sunumlar ile biyoçeşitlilik ve tarımın tarihi süreci ile ilgili bilgilendirme yapılıyor ve çocuklar etkileşimli polenleme oyunu ve tohum ile ilgili oyunlar oynuyor.

29 haftada 5 okul, bin öğrenci

Son olarak ülke bahçelerinin gezilmesi sonrası tropik bitkilerin bulunduğu EXPO serasını ziyaret eden çocuklar katılım sertifikalarını alarak etkinlik son buldu.  Tarımı eğlendirerek öğretmeyi sağlayan bu proje ile çocuklar öncelikle tükettikleri bitkisel ürünlerin nasıl yetiştirildiklerini uygulamalı olarak görüyor ve doğa çevre bilincinin gelişmesine yönelik etkinlikler düzenleniyor.  Bugüne kadar 29 haftada 35 okul projeye dahil olarak, farklı yaş gruplarından yaklaşık 1000 öğrenci, tarımı ve toprağa dokunarak Yeşeren Çocuklar sertifikalarını aldı.

Umut ÖZEN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum