Reklam
Reklam

‘Kararı bilim kurulu versin’

Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclisinde gündem dışı konuşma yapan AK Parti Grubu Sözcüsü Nafiz Tanır, Boğaçayı Projesi’nde kararı bilim kurulunun vermesi gerektiğini söyledi 

‘Kararı bilim kurulu versin’

Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclisinde gündem dışı konuşma yapan AK Parti Grubu Sözcüsü Nafiz Tanır, Boğaçayı Projesi’nde kararı bilim kurulunun vermesi gerektiğini söyledi 

‘Kararı bilim kurulu versin’
10 Eylül 2019 - 19:00

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Eylül ayı olağan meclisi, Başkan Muhittin Böcek başkanlığında, 21 gündem maddesini görüşmek üzere toplandı. Meclis toplantısı sırasında gündem dışı konuşmalarda AK Parti Sözcüsü Nafiz Tanır, kent gündeminden düşmeyen Boğaçayı'na yönelik açıklamada bulundu. Boğaçayı Projesi hakkında geçtiğimiz gün açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı ve Sözcüsü Cem Oğuz’un açıklamalarını yakından takip ettiklerini ve eleştirilerine katılmadıklarını söyleyen Tanır, "Açıklama bilgi karmaşası oluşturdu. Mevcut duruma, temizlik için biyolojik yöntemlerin pahalı olduğu söylendi. Bunun maliyeti nedir? Bakımın yapılması elzemdir. Nasıl bir çalışma yapılıyor? Boğaçayı'nda referandumdan bahsediliyordu. Ama siz (Muhittin Böcek) referanduma değil, bilime başvuracağınızı söylediniz. Bu doğru bir yöntemdir. Daha önce de bilim adamlarının yer aldığı bir projeydi. Bilim görüşü alınmıştı. Yeni bir bilim kurulu oluşturulduğu söyleniyor. İki bilim kurulu arasında bir diyalog kurulmasını öneriyoruz. Kimsenin bu konuda rol model olmasını istemiyoruz. Burada kararı bilim vermelidir” dedi. Boğaçayı'na yönelik AK Parti grubunun sorularını Büyükşehir Belediyesi adına Cem Oğuz yanıtladı. Açıklamanın ardından Böcek, Nafiz Tanır'ın ikna olduğunu gördüğünü söyledi.

‘Siyasi hesaplaşma derdimiz yok’
20 yıllık Konyaaltı Belediye Başkanlığı döneminde Boğaçayı'nı genişlettiklerini kaydeden Böcek, genişletmeden sonra 38 gecekondunun problemini kamulaştırmayla hallettiklerini aktardı. Böcek, "Buraya önceki dönem 131 milyon lira yatırıldı. Cumhurbaşkanının açılış yaptığı bu projede kamulaştırma yapılmadığı için belediyemize davalar açıldı. Buranın belediyemize yıllık 10 milyon 780 bin lira masrafı var. ASAT'ın eski Genel Müdürü Faruk Karaçay'ın Boğaçayı'nın Türel dönemi projesi olduğu için farklı yaklaşımlar sergilendiğine yönelik açıklamalarını hiç doğru bulmadım. Siyasi hesaplaşma bir gibi bir derdimiz yok. Temizlik ile ilgili Türel döneminin bürokratları devam ediyor. Kimseye burayı temizlemeyin demedim. Konyaaltı Sahili ihalesinde güvenlik, çöp, temizlik, park bahçe işlerini belediyenin yapması kararı alındı. Antalya'nın borçlu belediyeler listesinde 5'inci olmasının nedeni budur. Büyükşehir Belediyesi, sahilin yapılmasına yönelik 254 milyon lira ödedi. Bu parayı bankaya koysanız 50 milyonluk yıllık geliri vardı. Yap işlet devret diye bir model var" diye konuştu.

Böcek: Davete katılacağım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 büyükşehir belediye başkanını davetini de değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Yarın saat 13.00’te Cumhurbaşkanı'nın davetine katılacağım. Bunu bütün Antalyalılar adına yapacağım. Ülkemiz adına hayırlı olsun. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da ziyarete gitmemize yönelik açıklamada bulundu” dedi.
Umut ÖZEN

YORUMLAR

  • 0 Yorum