Reklam
Reklam

YAKIŞMIYOR!

İsmet İnönü adını taşıyan ve Antalya’ya yeni bir kent meydanı kazandıran proje şu anda yerlerde sürünüyor

YAKIŞMIYOR!

İsmet İnönü adını taşıyan ve Antalya’ya yeni bir kent meydanı kazandıran proje şu anda yerlerde sürünüyor

YAKIŞMIYOR!
22 Temmuz 2019 - 18:15

İnönü’nün torunu da katılmıştı

Yapımına Menderes Türel’in ilk belediye başkanlığı döneminde başlandı. CHP’li Mustafa Akaydın döneminde açılışı yapıldı. Türel döneminde yıkımı gerçekleştirilen Antalya İnönü İlköğretim Okulu ve İsmet İnönü Kız Meslek Lisesi ile Vakıf Hastanesinin bulunduğu, Okullar Bölgesi olarak bilinen alanda 11 milyon liraya bir proje gerçekleştirildi. Kasım 2013’te dönemin CHP Ankara Milletvekili ve İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan’ın katılımıyla yaklaşık 11 milyon liraya mal olan İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı törenle hizmete açıldı.

Görkemli bir şekilde açılmıştı

8 buçuk dönümlük parkta 800 metrekare 6 adet ticari alan, 200 motorlu araç kapasiteli 3 katlı yeraltı otoparkı yer alıyordu. Atatürk’ün en önemli silah arkadaşı ve Garp Cephesi Komutanı, Lozan Kahramanı olan İsmet İnönü’nün adını taşıyan alanın açılışında; bina cephelerine ve birçok noktaya İnönü’nün fotoğrafları da asıldı. Dönemin belediye başkanı Akaydın açılışta “İsmet İnönü ve tarihe not düşen tüm kahramanların isimleri Antalya’da yaşayacaktır” dedi. Hatta açılışta Heykeltıraş Ayhan Kayapınar’ın yaptığı İsmet İnönü heykelinin açılışı gerçekleştirildi.

Geldiğimiz noktada bir dram yaşanıyor

Antalya’ya yeni bir kent meydanı kazandıran proje şu anda yerlerde sürünüyor. Yeraltı otoparkı belediyenin Hayvancılık A.Ş. şirketi tarafından işletiliyor. Otoparka girişin de yapıldığı yer üstü üniteleri ise tam bir mezbelelik. Sözde rekreasyon alanları, 6 adet çay bahçesi, amfitiyatro-su-yeşil alan-yaya yolları, yolun her iki yanında 2 meydan ve meydanları süsleyen su oyunlu görkemli havuzlar olan alanı tinerciler, evsizler kullanıyor. İhaleyi kazanıp alanı işletemeyenler bölgeyi ayyaşlara, madde bağımlılarına ve araç park edenlere terk etmiş. İnsanlar otoparka inmeye korkuyor. Güvenlik görevlisi ise yok.Şükrü AĞIRMAN