Reklam
Reklam

Uçkunla yıl boyu mücadele

Antalya Büyükşehir Belediyesi uçkun ve haşereyle mücadele çalışmalarını kış aylarında da sürdürüyor

Uçkunla yıl boyu mücadele

Antalya Büyükşehir Belediyesi uçkun ve haşereyle mücadele çalışmalarını kış aylarında da sürdürüyor

Uçkunla yıl boyu mücadele
13 Şubat 2020 - 18:08

Toplam 1208 personel ve 122 araçla 19 ilçede başta sivrisinek olmak üzere, karasinek, hamamböceği gibi zararlılara karşı biyolojik, kimyasal ve kültürel mücadele yapılıyor. Çevre Sağlığı ekipleri foseptikler, bataklıklar, akışı yavaş olan arklar, bodrumlar, asansör boşlukları, sığınaklar, rögarları periyodik olarak ilaçlıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Alanya Vektörel Mücadele ekipleri, ilçenin yaz aylarında sivrisinek ve zararlı haşereler konusunda sorun yaşamaması için çalışıyor. Alanya'nın 102 mahallesinde 134 kişiden oluşan 55 ekiple kimyasal, biyolojik ve fiziksel olmak üzere üç ayrı yöntemle mücadele ediliyor.
 
Larva oluşumu engelleniyor
Alanya merkez başta olmak üzere nüfusu yoğun olan mahallelerde ağırlıklı olarak yürütülen çalışmalarda yağmur suyu giderleri, kanalizasyon hatları, site, otel ve sulama havuzları, göletler ve bina bodrumlarında biriken sularda olası larva ve ergin oluşumunu engellemek için fiziksel, biyolojik ve kimyasal mücadele gerçekleştiriliyor. Büyükşehir Belediyesi Kumluca Hizmet Birimine bağlı Vektörle Mücadele Ekipleri de kış aylarında yağışların artmasıyla birlikte sivrisineklere üreme ortamı oluşturan ortamların ortadan kaldırılmasına yönelik kültürel mücadele çalışması gerçekleştiriyor. Atıl durumdaki lastikleri toplayan, aynı zamanda yağmur suyu dolabilecek ve sinek üremesine yol açacak olan kova, bakraç gibi kapları da boşaltan ekipler bölge halkını da bilgilendirdi.
 
Kırsalda etkin mücadele
Hayvancılık ve tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı Serik'te de Büyükşehir Belediyesi Serik Hizmet Birimi Çevre Sağlığı ekipleri vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendirerek, yerinde inceleme yapıyor. Ekipler şikayetler doğrultusunda sinek ve haşereyle etkin mücadelesini sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, sivrisinek ve karasinekle mücadeleyi Finike ilçesinde de sürdürüyor. İlçenin mahalle, sokak ve caddelerinde ilaçlama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Haşere mücadele çalışmalarını ağırlıklı olarak açık alanlarda gerçekleştiren ekipler, sulak alanlarda larva mücadelesi yapıyor, gerekli noktalarda açık ve yeşil alanlarda ilaçlama gerçekleştiriyor.
DHA
 
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum