Reklam
Reklam
Reklam

Oltaya düşmeyin!      

Dolandırıcıların yeni numarası: Maske cezası

Oltaya düşmeyin!      

Dolandırıcıların yeni numarası: Maske cezası

Oltaya düşmeyin!      
15 Nisan 2021 - 19:28

Pandemide dolandırıcılar her gün yeni bir yöntem geliştiriyor. Dolandırıcılar bu kez, ‘maske cezası’ mesajı ile link vererek, vatandaşları tuzaklarına düşürmeye çalışıyor
 
SMS gönderiyorlar
Koronavirüs salgınını fırsata çevirmek isteyen dolandırıcılar, insanların korku ve endişelerinden faydalanarak yeni yöntemler geliştirmeye başladı. Sahte ilanlar, kargo teslimatı, terör örgütleriyle bağlantı ve son olarak da aradıkları kişileri Covid-19 aşısında öncelikli sıraya getirecekleri yalanları ile insanları mağdur etmeye çalışan dolandırıcılar şimdi de ‘maske cezası’ mesajı ile vatandaşları hedef aldı.
 
Linke tıklamayın
Son günlerde artan vaka sayıları nedeniyle alınan tedbirler sıkılaştırılmaya başlanırken, dolandırıcılar çeşitli yollarla elde ettikleri kişilerin GSM numaralarına “Sayın vatandaşımız hakkınızda Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi kapsamında 985 TL maske cezası uygulanmıştır” ifadeleri ile bağlantı linkinin yer aldığı mesaj gönderiyor. Uzmanlar, bu tür mesajın gelmesi halinde bağlantı linkine tıklanmaması uyarısında bulunuyor.
 
Emniyet uyardı
Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının, güvenli internet kullanımı için vatandaşlara rehberlik amacıyla başlattığı SİBERAY programının sosyal medya hesaplarından yeni dolandırıcılık sistemine ilişkin bilgilendirme yapıldı. Paylaşımda, “Dolandırıcıların oltasına düşmeyelim. Güvenilirliğinden emin olmadığımız bağlantılara tıklamayalım. Güvenilir bilgi için resmi kaynakları takip edelim” ifadeleri yer aldı.
Ramazan BOZCA

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum