Reklam
Reklam

ATB'den tarım öngörüsü

ATB Başkanı Ali Çandır, tarımda 2019 yılında Türkiye’deki küçülmeyi azaltan bir performansla, yaklaşık yüzde 3’lük büyüme öngördüklerini açıkladı

ATB'den tarım öngörüsü

ATB Başkanı Ali Çandır, tarımda 2019 yılında Türkiye’deki küçülmeyi azaltan bir performansla, yaklaşık yüzde 3’lük büyüme öngördüklerini açıkladı

ATB'den tarım öngörüsü
31 Temmuz 2019 - 19:09 - Güncelleme: 31 Temmuz 2019 - 19:09

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısı Ali Çandır başkanlığında gerçekleştirildi. Sektörel değerlendirmelerin yapıldığı ve yönetimin bir aylık çalışması hakkında bilgi verilen Meclis’te ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ülke gündemine ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İhracat büyümesini artırmanın 2 temel unsuru olduğuna dikkat çeken Çandır, ilkinin standartlara uyum, ikincisinin ise üretim kapasitesini standartlara uyumlu olarak artırmak olduğunu aktararak, “Kentimizdeki tarım ve toptan ticaretin faaliyetlerini yürütebilmesi için kullandığı kredilerin önemi büyüktür. 2013-2019 döneminde Antalya’nın kullandığı nakdi kredilerin ülkemizdeki nakdi kredilere oranı yüzde 3’ten yüzde 3,5’in üzerine çıkmıştır. Bu 7 yıllık dönemde tarımsal krediler, Antalya’da yüzde 183 artarken Türkiye’de yüzde 147 artmıştır. Toptan ticaret kredileri ise aynı dönemde Antalya’da yüzde 155 ve Türkiye’de ise yüzde 109 artmıştır. Bu gerçekleşmeler bize göstermektedir ki, Antalya tarımı ve toptan ticaret sektörleri ciddi bir öz finansman eksiği içerisindeler ve buna rağmen büyümek istemektedirler” dedi.
 
‘Zor koşullara rağmen büyüyor’
ATB Başkanı Ali Çandır, 2019 yılının ilk yarısını geride bıraktıklarını ifade ederek,  bu yılın ilk yarısını geçen yıl ile karşılaştırdıklarında ekonomik büyüme rakamlarının iç açıcı olmadığını vurguladı. Çandır, “Geçen yılın ilk 6 ayında yüzde 6’dan fazla büyüyen ekonomimizin, bu yılın ilk 6 ayında yaklaşık yüzde eksi 2 küçüleceği, 2019 yılı toplamında ise yüzde eksi 1’den fazla bir küçülme yaşayacağı beklenmektedir. Genel ekonomik beklentiler böyleyken tarım sektörümüz, bir kez daha ekonominin ve istihdamın daha da kötüye gitmesini engellemektedir. Bu durumun örneklerini geçmiş yıllarda birçok kez gördük. Örneğin, ekonomimiz yılın ilk çeyreğinde yüzde eksi 2,6 küçüldüğünde sektörümüz yüzde 2,5 oranında büyümeyi başarmıştı. Yani tarım sektörü, bir kez daha kötü zamanların dayanıklı ve zor koşullara rağmen büyümeyi başaran sektörü olmuştur. İkinci çeyrekte de genel ekonomik büyüme beklentisi küçülme yönündeyken, sektörümüz hala büyümesini devam ettirme azmindedir” diye konuştu.
 
Tarım büyürse Antalya büyür’
 ‘Yılın ikinci yarısında ise geçen yılki ortalama olan yüzde 1,3’lük büyümeden daha iyi bir performans ile yüzde 2’ye yakın bir büyüme beklemekteyiz’ diyen Çandır, “Böylece 2019 yılını Türkiye’deki küçülmeyi azaltan bir performansla, yaklaşık yüzde 3’lük bir büyüme ile tamamlayacağımızı öngörmekteyiz. Buna karşılık genel ekonomik büyümede ise, 2’nci çeyrekteki küçülmenin 1’inci çeyreğe göre azalan eğilimle de olsa devam edeceğini beklemekteyiz. Yani yılın 2’nci yarısında geçen yıla göre daha iyi bir büyüme performansı göstereceğimizi düşünüyoruz. Hatırlarsanız geçen yıl yüzde eksi 1,2’lik bir küçülme yaşamıştık. Bu yıl ise geçen yılki küçülmeye karşılık ortalama yüzde 1,5’lik büyüme yaşayacağımızı, yılı da yüzde eksi 1 civarında küçülmeyle tamamlayacağımızı tahmin etmekteyiz” ifadelerini kullandı. 2006-2019 döneminde Antalya’nın toplam ve tarımsal ihracatının dalgalı bir seyir izlediğini aktaran Çandır, “Tarım büyürse Antalya büyür. Kentimiz ekonomisi ve tarımsal faaliyetlerimizin bir diğer yansıması ihracat rakamlarımızın büyümesinde görülmektedir. 2006-2019 döneminde Antalya’nın toplam ve tarımsal ihracatı dalgalı bir seyir izlemiştir. Ancak bu dönemde genel eğilime baktığımızda, büyüme eğilimimiz aşağıya doğrudur. Yani büyüme hızımız yavaşlamaktadır. 14 yıllık bu dönemin sadece 5’inde Antalya toplam ihracat büyümesi, ülkemiz ortalamasının üzerinde seyretmiştir” dedi.
Esra ALTUNKES
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum