Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ATSO: Antalya öncelikli olmalı

ATSO Başkanı Davut Çetin, koronavirüs nedeniyle açıklanan tam kapanmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Çetin, “Antalya kredide öncelikli olmalıdır, aşılamada da öncelikli olmalıdır. Antalya’nın düzelmesi ve kazanması Türkiye’nin kazanmasıdır” dedi

ATSO: Antalya öncelikli olmalı

ATSO Başkanı Davut Çetin, koronavirüs nedeniyle açıklanan tam kapanmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Çetin, “Antalya kredide öncelikli olmalıdır, aşılamada da öncelikli olmalıdır. Antalya’nın düzelmesi ve kazanması Türkiye’nin kazanmasıdır” dedi

ATSO: Antalya öncelikli olmalı
27 Nisan 2021 - 18:20

‘Tam kapanma değil’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Kabine Toplantısı sonrası flaş açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs tedbirleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada tam kapanmaya geçileceğini duyurdu. Açıklama sonrası değişik kesimlerden değişik yorumlar geldi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çetin, “Tam kapanma açıklamasından sonra yağmur gibi telefon gelmeye başladı. Çünkü bir genelge yayımlandı. Genelge yeterince açık değil. Tam kapanma denildi ama aslında bu tam bir kapanma değil. Bakkal, manav, market, kasap, kuruyemişçi, tatlıcı yine açık, sadece süpermarketler Pazar günü kapatıldı” dedi.
 
‘Yeni bir destek paketi’
“Genelgede gıda, ilaç, temizlik maddesi satış yeri, imalat, tedarik, lojistik faaliyetleri serbest yazıyor” diyen Başkan Çetin, “Bunların dışındaki işletmeler kapalı. Birçok arkadaşımız beni arayıp kendi durumunu soruyor. Bazılarına biz de cevap veremiyoruz. Şimdi Kaymakamlıklardan izin belgesi alınacak. Bu kapanmanın geleceği belliydi, daha önceden hazırlık yapılmalı ve önceden bir takvim yayınlanmalıydı. NACE kodlarına kadar detaylanıp bize bildirilmeliydi. Her işletme izin belgelerini önceden hazırlamalıydı. Kapanan sektörlerin artık dayanacak gücü kalmamıştır. İşletmeler artık ücret, kira, kredi ve borç ödemelerini yapamayacak durumdadır. Bu kapanma döneminde bu ödemeler yapılamaz. Bu nedenle derhal yeni bir ekonomik destek paketi uygulamaya girmelidir” ifadelerini kullandı.
 
‘Antalya öncelikli olmalı’
Sosyal medya hesabından açıklamalarına devam eden Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kredi ödemeleri faizsiz ertelenmelidir. Vergi ve prim ödemeleri ertelenmelidir. Zor durumdaki sektörler için yeni bir kredi paketi getirilmelidir. Kira desteğinde yüzde 10 stopaj indirimi ve küçük esnaf desteği bizim üyelerimizin çoğunluğunun sorununu çözmemiştir. Kira stopajı yüzde 1’e çekilmeli ve kira destek hibesi getirilmelidir. Halen yüzde 3 olarak uygulanan ciro kaybı desteği anlamlı bir düzeye çıkarılmalıdır. Kamu kurumları ve belediyeler kapanmış işletmelerden kapalı dönemin kirasını almamalıdır. Pandemide inşaat, bilişim, tarım, tıbbi malzeme ve oto alım satımda şirket kuruluşları arttı. Buna karşın kırtasiye, kuyum, eğitim, iletişim, SPA, acenta, reklam, restoran, otel, tekstil, taşıt kiralamada yüzde 20’nin üzerinde azalma var. Bu veriler sektörlerdeki durumu ortaya koyuyor. Hükümete de bizlere de düşen sorumluluk en çok darbe almış sektörlere ve illere öncelik vermektir. Baştan beri seçici destek olmalı, hakkaniyetli olunmalı dedik. Burada önemli olan iyi bir koordinasyonla kriterler belirlenerek destek sağlanmasıydı. Antalya kredide öncelikli olmalıdır, aşılamada da öncelikli olmalıdır. Bu sadece hakkaniyet meselesi de değildir. Ekonominin Antalya’nın döviz gelirine ihtiyacı vardır. Antalya’nın düzelmesi ve kazanması Türkiye’nin kazanmasıdır.”
Süheyla GÜRÜN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum