Reklam
Reklam

Rauf Denktaş törenle anıldı

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Türkünün Lideri Dr. Fazıl Küçük vefatlarının yıldönümünde Antalya’da anıldı

Rauf Denktaş törenle anıldı

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Türkünün Lideri Dr. Fazıl Küçük vefatlarının yıldönümünde Antalya’da anıldı

Rauf Denktaş törenle anıldı
13 Ocak 2021 - 16:15

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının 9’uncu yıl dönümü dolayısıyla Antalya Muratpaşa Belediyesi Kıbrıs Türk Şehitleri Parkı’nda düzenlenen törene Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da katıldı. Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş anıtlarının yanı sıra şehitler abidesinin yer aldığı parkta tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çelenk sunumuyla devam etti.
 
Sağanak altında tören
Törende KKTC Antalya Başkonsolosu Mustafa Kemal Beyazbayram, KKTC'nin Antalya Turizm Temsilsici Nazmi Pınar, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanı Vural Önal, Türk Ocakları Başkanı Abdullah Uysal, Türkiye Emekli Astsubaylar, Gaziler Dernekleri ve siyasi partiler ile kurum-kuruluş temsilcileri yer aldı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin sembol ismi KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının yıl dönümü dolayısıyla sağanak altında gerçekleşen törende, “Şükür ki, orada bağımsız bir devletimiz var. Kardeşlerimiz onurla yaşamlarını sürdürüyor. Buna emeği geçen Rauf Denktaş’ı ve Dr. Küçük'ü saygı, minnet ve hürmetle anıyorum” dedi.
 
Türklük için özel bir isim
Sağanak altında gerçekleşen törende konuşan Başkonsolos Beyazbayram, “Kıbrıs Türk mücadelesinin en önde gelen liderlerinden biri olarak Rauf Raif Denktaş’ı özlem, minnet ve saygıyla anıyoruz” dedi. Denktaş’ın sadece Kıbrıs Türk halkı için değil tüm Türklük için özel bir isim olduğunu dile getiren Beyazbayram, “Bugün Orta Asya’dan Balkanlara kadar her yerde Rauf Raif Denktaş’ı herkes bilir, sever ve sayar. Ayrıca Anadolu’da da Rauf Raif Denktaş saygın yerini Türk halkının bağrında almıştır” diye konuştu.
 
Saygı, minnet ve hürmetle
Başkan Uysal ise “Bir millet evladı” olarak nitelediği Rauf Denktaş’ı anmak için bir araya geldiklerini belirterek “Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi. Uysal, Denktaş’ın çok dirayetli, kararlı, yaşayarak demlenmiş bir lider olduğunu söyledi. Başkan Uysal, şöyle konuştu: “Teorik değil pratikti. Kağıt üzerinden okumaya ya da vaatlere dayanmıyordu. Yaşadığı şeylerden neş’et ediyordu. Birçok kez haksızlığa uğradı. Kıbrıs sorununun çözülmemesinin nedeni olarak gösterildi. Ama ebediyete intikal etti, Kıbrıs sorunu çözülmek şöyle dursun, uluslararası açıdan, daha da kötüye gitti. Ama şükür ki, orada bağımsız bir devletimiz var. Kardeşlerimiz onurla yaşamlarını sürdürüyor. Buna emeği geçen Rauf Denktaş’ı saygı, minnet ve hürmetle anıyorum.” Konuşmaların ardından tören, Rauf Denktaş, Dr. Fazıl Küçük ve Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinde şehit düşen, hayatını kaybedenler için edilen dualarla sona erdi.
  
Yivli Minare’de dualar okundu
Antalya’nın simgesi konumunda olan tarihi Yivli Minare’de ise öğle namazı sonrası Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Dr. Fazıl Küçük ve Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinde şehit düşenlerin ruhlarına Yasin-i Şerif ve dualar okundu.

Haber Merkezi

 
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum