Reklam
Reklam

TÜKETİCİ HAKKINI ARIYOR

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Başvuru Merkezi’ne şikâyetler gelmeye devam ediyor. Bu şikâyetler arasında sizleri de ilgilendireceğini düşündüğümüz ve bilinçli bir tüketici olmasını istediğimiz insanımıza faydalı ve lüzumlu bilgileri bu köşede sizlerle paylaşıyoruz.

TÜKETİCİ HAKKINI ARIYOR

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Başvuru Merkezi’ne şikâyetler gelmeye devam ediyor. Bu şikâyetler arasında sizleri de ilgilendireceğini düşündüğümüz ve bilinçli bir tüketici olmasını istediğimiz insanımıza faydalı ve lüzumlu bilgileri bu köşede sizlerle paylaşıyoruz.

TÜKETİCİ HAKKINI ARIYOR
19 Mart 2019 - 16:23 - Güncelleme: 19 Mart 2019 - 16:26

Bilinçli tüketici ve bilinçli toplum olma yolunda bir katkımız olursa Tüketici Başvuru Merkezi görevini yapmış demektir.

22. GELENEKSEL TÜKETİCİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 15 Mart Dünya Tüketici Günü dolayısıyla düzenlenen 22. Geleneksel Tüketici Ödül törenine katılarak ödüle layık görülen kişi ve kuruluşlara ödüllerini verdi. Ödül törenine TBM adına Av. İbrahim Güllü, Onursal Başkan Aydın Ağaoğlu, Mehmet Tulga Düldül, Ahmet Saki Mertoğlu ve Nurten Sırma katıldı.

Törende, "Bilimsel Çalışma" dalında, "Satış Sonrası Hizmetler" konulu kitabı ve tez çalışmasıyla Dr. Alper Uyumaz, "Yazılı Basın" dalında Sakarya gazetesinde 2018 yılındaki köşe yazılarında kaleme aldığı "Mesafeli Satış", "Taksitle Satış", "Yerli Üretim ve Fiyat Etiketi" gibi konuları mevzuatla birlikte değerlendiren Sülahi Özalp, Milliyet gazetesinin web sitesi üzerinden Pembenar-Kadına Özel sayfasında "Reklam Mesajlarından Nasıl Kurtulurum?", "Kargo Haklarım Nerede?" köşe yazıları yayınlanan Merve Kantarcı Çulha, "Radyo-Televizyon Programı" dalında Kanal V'de her perşembe yayınlanan "Tüketici Gündemi Programı", Bursa Olay TV'de her perşembe yayınlanan "Ekodinamik" programları, "Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma" dalında Kilim Mobilya AŞ, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ, Arzum Elektrikli Ev Aletleri AŞ ödül aldı. "Bilinçli Tüketici" dalında, reklamlarda gördüğü kampanya kapsamında bir içecek firmasının bardak hediyesini almak için biriktirdiği şişe kapaklarıyla vaat edilen hediye ürünleri hiçbir markette bulamayan ve hakkını arayan 9 yaşındaki Elif Deniz Akyol, satın aldığı ikinci el aracın ilk sahibi tarafından birkaç yıldır yağ değişiminin yapılmamasından dolayı meydana gelen arıza bedeli için başvuruda bulunduğu tüketici hakem heyetinin lehinde verdiği kararla arıza bedelini ilgili sigorta firmasından almakta gösterdiği başarı ve hak arama mücadelesiyle Türkan Koyun, vatani görevini yaparken teröristlerin döşediği mayınların patlamasıyla yasal garanti kapsamında olan ve sigortası bulunan cep telefonunun gördüğü zarardan dolayı başvuruda bulunduğu tüketici hakem heyetinin lehinde verdiği kararın tüketici mahkemesince onaylanması sonucunda ilgili firmadan ürün bedelini ve kendisine eksik ödenen ücretleri geri almakta gösterdiği başarı ve hak arama mücadelesiyle Gazi İsmail Toluyağ ödüle layık görüldü. "Sıfır Atık ve İsrafın Önlenmesi" konusunda Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı, NTV Radyo ve Televizyon Yayıncılığı AŞ ödül almaya hak kazandı.

Törende her hafta Perşembe günleri Kanal V Televizyonunda canlı yayınlanan Tüketici Gündemi programını hazırlayıp sunan Tüketici Başvuru Merkezi Başkanımız Av. İbrahim Güllü 2018 yılı En İyi Tv Programı dalında ödül kazanması da bizler açısından ayrıca bir gurur kaynağı oldu. İbrahim Güllü; “Bu ödül bir ekip çalışmasının ve gönüllülerinin başarısıdır” şeklinde konuştu.BİLGİ NOTU

Tüketici haftası nedeniyle TBM Uzmanlarından Yusuf Peksu tarafından hazırlanan günlük hayatımızda sık karşılaştığımız tüketici haklarımızla ilgili bilgi notlarını paylaşacağız.

Yusuf Peksu:

Bilgi Notu:1-Emlakçılarla İlgili Hazırlanan Yeni Yönetmelik

Bilgi Notu:2-Hasta Hakları İletişim Birimi 

Bilgi Notu:3-Katılım Payı

Bilgi Notu:4-Doğrudan Satış Şirketleri/Doğrudan Satıcılar

Bilgi notlarını bizlerle paylaşan uzmanımız Yusuf Peksu’ya teşekkür ederiz.

 

Tüketici Başvuru Merkezi: Tüketicinin Dostu

Hazırlayan: Ahmet Saki MERTOĞLU

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum