Reklam
Reklam

Hekimlerin şiddet korkusu

Hukuk Komisyonu üyesi Dr. Alper Bağcı, okul servis şoförlerine yönelik Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin Aile Hekimleri tarafından verilecek olmasının sakıncalarına dikkat çekti ve “Psikoteknik testine gitmek istemeyen şoför tarafından şiddete uğrayabiliriz” dedi

Hekimlerin şiddet korkusu

Hukuk Komisyonu üyesi Dr. Alper Bağcı, okul servis şoförlerine yönelik Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin Aile Hekimleri tarafından verilecek olmasının sakıncalarına dikkat çekti ve “Psikoteknik testine gitmek istemeyen şoför tarafından şiddete uğrayabiliriz” dedi

Hekimlerin şiddet korkusu
12 Kasım 2017 - 17:07

Antalya Aile Hekimleri Hukuk Komisyonu üyesi Dr.Alper Bağcı, 25 Ekim’de 30221 sayılı Resmi Gazetede Okul servis araçları yönetmeliği ile ilgili açıklamalarda bulunarak.  “İçişleri Bakanlığı imzalı yönetmeliğe göre, okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim kapsamında bulunan öğrenciler ile kreş, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerine devam eden çocukların taşıma faaliyetlerini düzenli ve güvenli hale getirmek, taşıma yapacak gerçek ve tüzel kişilerin yeterlilik ve çalışma şartları ile denetim işlemlerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir. Yönetmelikler kanunlara dayanılarak hazırlanmaktadır. Dayanak teşkil eden kanunlarda ne Sağlık Bakanlığı'nı kapsayan bir kanun ne de Aile Hekimliği Kanunu'nu gösterilmemiştir. Servis şoförlerinin ve servis personelinin her yıl ‘servis şoförü olabilir’ ve ‘servis personeli Olabilir’ içerikli bir sağlık raporunu Aile Hekimlerinden alması şarta bağlanmıştır. Neden sadece aile hekimliği? Sorusu akla geliyor. Bu sorunun cevabını bizler de merak etmekteyiz” diye sordu.

‘Sağlıkta şiddeti artırır’

Dr. Alper Bağcı,  okul servis şoförlerine yönelik yeni düzenleme getiren Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin Aile Hekimleri tarafından verilecek olmasının sakıncalarından da bahsederek,  “Yeni çıkan yönetmelikle servis şoförlerinin ve servis personelinin her yıl servis şoförü olabilir ve servis personeli olabilir içerikli bir sağlık raporunu aile hekimlerinden almasının şarta bağlanması son derece sakıncalıdır. Aslında hali hazırda servis şoförleri ve servis personellerinin ilgili mevzuata uygun olarak psikoteknik raporları ve 6331 sayılı iş kanunu dahilinde periyodik muayeneleri ilgili kurumlar tarafından yapılmaktadır. Amacı koruyucu sağlık hizmeti - birinci basamak sağlık hizmeti vermek olan aile hekimlerine bunu zorunlu kılmanın faydası ne olacaktır? Mevzuattaki aksaklık ve eksikliklerden kaynaklı sağlıkta şiddetin ekmeğine yağ sürecek, servis şoförleri ile aile hekimlerini karşı karşıya getirecektir. Mutlaka Sağlık Bakanlığı'nın ve bizlerin temsilcisi olan STK'ların da müdahil olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bakanlığa sorulmamış

İlgili raporun aile hekimleri tarafından verilecek olmasının Sağlık Bakanlığı’na sorulmadan hazırlandığını ifade eden Alper Bağcı endişelerini şöyle dile getirdi: “Psikoteknik testler hastanedeki kurullar ve psikiyatrisiler tarafından uygulanmaktadır. Uygulamayı Milli Eğitim Bakanlığı çıkarmıştır. Bizleri temsil eden Sağlık Bakanlığı’na sorulmadan böyle bir yönetmeliğin çıkarılmasına tepki gösteriyoruz.  Bu görev bizim görevimiz değil.  Gelen servis şoförüne raporu neye göre vereceğimizin kriterleri belirlenmediği için neye rapor vereceğimizi bilmiyoruz. Aile hekimlerine gelen kişilere psikiyatrik testler yapılması için sevk etmemiz gerekiyor. Bu sevke karşı çıkan şoförler tarafından şiddete uğramaktan korkuyoruz. Ülkemizdeki okul servislerini kullanan birçok şoförün psikolojik olarak sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Birçoğunda öfke kontrol bozukluğu var. Bazıları ise trafik canavarı gibi. Yine ülkemizde bir sürü çocuk istismar vakaları yaşanmıştır. En değerlilerimizi, çocuklarımızı taşıyan servis şoförlerine bir takım testler yapılması gerekiyor. Uygulamayla mesleki yeterlilikler belirlendikten sonra adaylar sınava alınacak söz konusu mesleki yeterlilik belgesi yüz kızartıcı suçtan sabıkası bulunan sürücüleri okul servis şoförlüğünden uzak tutacaktır. Bu yüzden birçok şoför psikoteknik teste gitmek istemeyecektir. Aile hekimlerine şiddet uygulayacaktır.”

Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum