Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Yeni normalde futbol

11 Haziran 2020 - 00:01

            Futbol sevgisi engel tanımıyor, hasret bitiyor ve Süper Lig kaldığı yerden devam ediyor. Kulüpler ve federasyonlar uzun süren istişarelerin sonunda devam kararının alınması sonucu alınan tedbirler kapsamında yeni normalde futbola merhaba denilecek.

            Günümüzde hiç alışık olmadığımız bu süreçte spor faaliyetleri uzun bir aranın ardından sadece futbol alanında devam ediliyor. Takım sporlarında futbolun yeri ülkemiz gibi dünyada önemli bir endüstri olarak göze çarpmaktadır. Oysa ki birçok önemli spor organizasyonu gelecek yıla ertelenmişken, futbol gibi devasa bir organizasyonun tamamlanmadan sona ermesinden kuşkusuz çoğumuz memnun olmayacaktık. Fakat futbola canlı olarak tanık olmak yerine ekrandan hep birlikte heyecanı birlikte yaşayacağız. Dolayısıyla bu farklı yeni normal düzenin en önemli eksiği, hiç kuşkusuz futbolun vazgeçilmezi taraftarlar olacaktır. Bu nedenle deplasman kavramının büyük bir olasılıkla ortadan kalkacağı son haftaların takım performansları bambaşka boyuta taşınacaktır. Birçok kulüp ve oyuncular açısından ara verilen dönem nasıl geçti bilmiyoruz ama hiçbir takımın form grafiği bıraktığı gibi olmayacaktır. Nitekim şu aralar takımlar kalan sezona hummalı bir şekilde çalışıyor.

Önümüzdeki günlerde Antalyaspor açısından gerek ligde gerekse kupada oldukça yoğun bir maç trafiği var. Bu zorlu maç ayaklarını takım olarak en iyi şekilde atlatması durumunda kenti havaya sokar. Çünkü bir tarafta kupa finali diğer yanda ligde kalma açısından yerini garantileyen takım olmak hepimizi oldukça rahatlatacaktır. Öte yandan Antalya’da oynanacak maçların havaların ısı durumu düşünüldüğünde takımları nasıl etkileyeceği merak konusudur. Bu durumu düşünerek maçların geç saatlerde oynanması önem arz etmektedir.

Pandemi sürecinde bireysel çalışmalarla formunu yakalamaya çalışan sporcuların takımın rotasyonunu etkilemesi bekleniyor. Çünkü ligin yeniden başladığını ve uzun süren aranın mutlak suretle oyun anlamında eksiklikleri ön plana çıkaracaktır. Bu nedenle tecrübeli oyuncular kalan son maçlarda daha çok ön plana çıkabilir. Özellikle sürprizlerin yaşanabileceğini ön görüyorum. Antalyaspor’da sezon ortasında yapılan transferler şimdi takım ihtiyacına gerçek anlamda cevap verecektir. Baktığımızda gelen oyuncuların birçoğu tecrübesiyle takımına yön verecektir.

Pandemi süreci sonrasında mevcut şartlar altında Antalyaspor rakip sahada sürpriz yapabilir. Takım savunmasını en üst düzeye çıkarıp cesur hücum gücü kullanıldığında puan ya da puanlar kazanan ekip olabiliriz.
Sporla kalın.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum