Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Havamızı birlikte koruyalım

30 Aralık 2019 - 00:01

Atmosferde çeşitli şekillerde bulunan kirleticilerin, insan ve diğer canlılara zarar verecek düzeye erişmesi biçiminde tanımlanan hava kirliliğinin temel sorumlusu insandır. Kirlilik özellikle endüstriyel tesislerden, konutlarda ısınma amaçlı yakıt tüketiminden ve motorlu taşıt egzozlarından kaynaklanıyor.
Ülkemizde doğal gaz kullanımıyla büyük kentlerde hava kirliliğinde nispeten bir gerileme olmasına rağmen, halen ciddi bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Antalya’da son yıllarda hızlı nüfus artışı, yanlış kentleşme ve nispeten artan sanayileşme nedeniyle özellikle kış aylarında hava kirliliği ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Dünyada ve ülkemizde hava kirliliğini sınırlandırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde bir çalışmayı kamuoyu ile paylaştı. Denetlenen 16 bin 565 ton kömürden kriterlere uymayan 667 ton kömür il dışına çıkarıldığını açıkladı. Antalya’da tüketilebilecek yakıtların İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı’nda belirtilen kriterlere uygun olup olmadıklarının belirlenmesi amacıyla denetimlerine aralıksız sürdürüyor. Ekipler, havaların soğumasıyla kömür kamyonları, kömür satış yerleri, konut, sera, küçük işletmeler ve katı yakıt satıcılarına denetimlerini sıkılaştırdı. Isınma Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ve İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı doğrultusunda kömür kamyonlarından il girişinde numuneler alınırken, gezici ekipler de katı yakıt satış noktalarını denetliyor. Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde 2019 yılı içerisinde giriş yapan 534 adet kömür kamyonu denetime tabi tutuldu. Vatandaşların kömür tüketimi konusunda bilgilendirilmesi yönünde afiş, broşür ve kamu spotu şeklinde çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi, daha kaliteli bir hava solumaları için uygunluk belgesi olmayan kömürleri almamaları konusunda uyarıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hava kirliliğinin önlenmesi için çabalarını takdirle karşılıyorum. Antalya gözbebeğimiz, bu yıl turizmde rekorlar kırdık, milyonlarca yerli ve yabancı tatilciye ev sahipliği yapan Antalya’nın yıldızının daha da parlaması için bizlere de görev ve sorumlulukların düşmektedir. Bu kent hepimizin, havamızın kirlenmemesi için başta Antalya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ve bu konuda çalışan diğer tüm  kurumlara destek olalım havamızı birlikte koruyalım diyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum