Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Siyaset

13 Şubat 2020 - 00:01

Kimi zaman bana da sorulduğu oluyor.
Sizce siyaset nedir, nasıl yapılmalıdır? Ben değil konuya hakim olanlar şöyle tarif ediyorlar: Siyaset, tüküreceğin yüze gülümsemektir. İçten pazarlıklı olacaksın. Riyakar, hatta binbirsurat olacaksın. Arkadan vuracaksın. Çıkarın varsa, herkese kazık atacaksın. Zoru görünce de kaçacaksın.  Siyaset Arapça kökenli bir kelime. At eğitimi, at talimi anlamına geliyor. Osmanlı’da devlet geleneği için siyaset sözcüğünün ceza özellikle ölüm cezası anlamında kullanıldığı da görülmüş. Yunan siyasal yaşamında ise siyaset polise veya devlete ait etkinlikler biçiminde tanımlanmış.
Aslında siyaset belli bir toplumda, çatışma halinde olan çıkarların uzlaştırılması faaliyeti olarak tanımlanıyor. Dikkat ediyor musunuz? TV programlarında düzey ne kadar düşerse, reyting de o kadar artıyor. Düzeyli programlar da gece yarısı başlatıldığı için, çoğunluk uyuyor ve seyredemiyor zaten. Reyting  reklam pastasından daha çok pay kapmaktır, yani paradır. İşin içine para girince, seviye ve saygının pek hükmü kalmıyor.
Siyasette de düzey düştükçe siyasete ilgi gösterenler artıyor. Milletin yeter artık, bizimle alay etmeyin, biraz insana saygınız olsun, bizi kandırmayın şeklindeki feryatlarına kulak veren bir tek siyasetçi görüyor musunuz?
Neden reyting rekorları iyi bir kültür programı, belgesel ya da yarışma programlarıyla kırılmıyor da saygısızlığın seviyesizliğin diz boyu olduğu programlarla kırılıyor, inanın anlam veremiyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum