Reklam
Reklam
Başak İnan

Başak İnan

Panik Atak Dostlar Derneği

04 Şubat 2020 - 00:01

Bugün size biraz bilgilendirme yapıp; amacı insanlara destek olmak ve daha çok ele uzanmak olan bir dernekten bahsedeceğim; biliyorsunuz panik atak artık çok zorlu bir hastalık, neden olur, belirtileri nelerdir daha önce detaylı açıklamıştım aslında okuyanlar hatırlayacaktır.

Yine de biraz özet geçelim. Panik atak genç yaşlı demeden herkesin başına gelebilen bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, yaşayanların hissettiğinin tersine öldürmez ancak yaşam kalitenizi düşürür. Çünkü ilk atakta nabzınız ve kalp çarpıntınız artar boğuluyor hissine eşlik eden nefes darlığı ile karşı karşıya kalırsınız. Ellerde titreme, soğuk terleme, öleceğim korkusu gibi düşünceler yer alır. Atak geçirdikten sonrasının çok daha sıkıntılı olma sebebi ise, yine atak gelecek kaygısı ile sosyal hayattan çekilme, içe kapanma, alkol ya da maddeye yönelme, uyku düzeninde bozulma gibi birçok belirtilerin kendini göstermesi sebebiyle yaşam kalitesinin bozulmasıdır. Yani sizi konforlu bir alandan çıkarıp sürekli tedirginlik yaratan bir ortama dahil eder.

Şimdi tam da bu konuyla ilgili dernekçilikten gelen bir sağlık ekibi 1999 yılında başlattığı danışma hattı mevcut. Bu hat günümüze uyarlanarak, belli zaman dilimi içerisinde insanlara WhatsApp uygulaması üzerinden ücretsiz destek sağlıyor.

Harika bir sistem geliştirdiler, sizler numarayı kaydediyor, uygulama üzerinden sorularınızı sormak için ulaştığınızda, ekipte panik atak alanında uzman psikologlardan, o sırada müsait olana yönlendiriliyorsunuz. Sorularınızı soruyor ve danışıyorsunuz. 7/24 aktif olan bu WhatsApp hattını kuran derneğin asıl adı Panik Atak ve Anksiyete Dostları Derneği. Bu ekibin hizmet yeri, benim de hizmet verdiğim Psiko-onkoloji Derneği ile aynı konumda, İstanbul’da. Ancak siz her yerden kolaylıkla ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.
Şu an bu güzel ekibin içerisinde yer almasam da sizleri böyle bir hizmetten mahrum etmemek adına bilgilendirmek istedim. Unutmayın ki duygular üzerine yaratıldık ve her zaman karşılaştığımız olayları kollarımızı açıp bekler durumda olmuyoruz. Bu sebeple de psikolojik rahatsızlıklara yakalanabiliyoruz. Çok insana özgü ve doğal olan bu süreçte doğru bilgi ve destek için  PANDOSTDERNEĞİ instagram hesabından ya da 0530 429 43 49 numaralı hattan sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum