Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

E-spor ve gaming trendi

15 Nisan 2020 - 00:01

Gelişen ve değişen dünyanın trendlerinde son zamanlarda en çok dikkat çeken değerlerden biri de dijital dünyanın vazgeçilmezi haline gelen e-spor adıyla bilinen çevrimiçi oyun müsabakalarıdır. Gezegenimizde özellikle dijital çağın önemli içerik üreticilerinden Asya’da gelişen bu trend, giderek diğer kıtalarda faaliyetini artırmaya devam ediyor. Artık dünyaca spor kulüpleri de kendi e-spor takımlarını oluşturdular ve turnuvalarda yer almaya başladılar.
 
Türkiye’de resmi olarak 2018 yılında faaliyete geçirilen e-spor, bakanlığın onayıyla birlikte federasyon oldu. Şu an Türkiye’de yedi dalda e-spor faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Özellikle geleneksel spor dallarının sanala uyarlanmış halleri günümüzde ilgi çekmektedir. Nitekim bunların yanı sıra savaş, dövüş, strateji, nişancı, hayatta kalma ve çok katılımcılı çevrimiçi rol yapma branşları da bulunmaktadır. Hatırlasınız ki, Türkiye büyük finali İstanbul’daki “League of Legens” organizasyonu kamuoyunda büyük ses getirmişti.
 
Şimdilerde Covid-19 pandemi nedeniyle bulunan durum, evlere kapanma ve aslında fiziksel ve kalabalık olan tüm etkinliklerin iptali spor yaşamını durma noktasına getirdi. Bu durum, spor faaliyetlerini baştan sona değiştiren bir sürece girmemiz için bir değişim olarak görülebilir. Fakat e-spor gibi dijital olan mecralar için bir avantaj fırsatı doğurdu. Öyle ki, geleneksel sporlar ve e-spor arasındaki ayrım, dijital çağın neden olduğu değişimle birlikte önem kazandı.
 
E-spor dijital dünyanın y ve z kuşakları tarafından geliştirilen bir anlayış olarak hayatımıza girdi. Gelinen noktada, e-spor ve gaming dijital dünyanın iştahını kamçıladı. Fiziksel anlamda spor faaliyetleri son bulunca, internet kullanımının arttığı şu günlerde söz konusu faaliyetler e-spor üzerinden devam ettiriliyor. Tabii ki, dijital döngüye hızlı ayak uyduran Amerika Basketbol Ligi (NBA) gerçek oyuncuların e-spor düellolarıyla krizi fırsata çeviren ilk kuruluşlardan biri oldu. Dolayısıyla insanların evde vakit geçirebilecek aktivitelerden e-spor giderek spor yaşamını etkisi alacağa benziyor. Bu bağlamda, Türkiye E-spor Federasyonu da ard arda ödüllü turnuvalar düzenleyerek yeni nesil sanal müsabakalara dikkat çekmeyi başardı. Söz konusu heyecanı yaşamak için bu müsabakaları takip edebilir, katılabilirsiniz. Bunun için E-spor Federasyonu tarafından paylaşılan içerikleri takip etmek yeterli olacaktır.
 
Yenilikçi spor kulüplerinden biri de Antalyaspor yaklaşık iki yıldır bulunduğu ve kurulduğu ilk yılda Sanal Pro Oyun liginde şampiyon olmuş devam eden turnuvalarda kupa ve yenilmezlik başarıları göstermiştir. E-spor liginin yivli arma için mücadele eden oyuncularına önümüzdeki turnuvalarda başarılar diliyorum.
 
Sporla kalın.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum