Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Vedat Sümbül

Vedat Sümbül

Gazipaşa talanı ve gariplikler dizisi

31 Mayıs 2020 - 18:13

  Çoğu duyarlı insanın gayet iyi bildiği gibi Gazipaşa’nın eşsiz sahilinde büyük bir talan projesi hayata geçirilmeye çalışılıyor. Hem de CHP’li bir belediye döneminde…
    Bizler, yani Gazipaşa’nın geleceği konusunda derin kaygılar taşıyan, doğa katliamlarının sonuçlarını kendine dert edinen Gazipaşalı aydınlar, buna itiraz ediyoruz doğal olarak. Gazipaşa’nın yetiştirdiği her siyasi anlayıştan birçok Gazipaşalı dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz bu çirkin oyunu. Haliyle Gazipaşa’yı yöneten anlayışı, belediye başkanını, CHP ilçe başkanını, ilçe yönetimini eleştiriyoruz hakaretlere maruz kalmak pahasına.
    Gazipaşa’nın geleceğini çalacak bu plânın yapılışına, askı süresinde CHP siyasetini temsil edenlerin sessiz kalışına/itiraz etmeyişine, askı sürecinin gizlenmesine, sonrasındaki uyarılara, duyarlı davranışlara, hakaret içeren sözcük ve cümlelerle yanıt verilmesine, tek derdi Gazipaşa’nın korunması olan insanların turizm ve istihdam karşıtları gibi gösterilme çabasına… En üst perdeden itirazımız var.
    Başka örneğe gerek var mı? Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin Gazipaşa sahillerinin katli olarak nitelediği ve ulusal basında defalarca haber konusu olmuş bu açık talan projesinde CHP siyasetini temsil edenlerin tutumu bu plânı canla başla savunmak mı olmalıdır? CHP Antalya milletvekilleri, il yönetimi, Büyükşehir Belediyesi, sırf Gazipaşa’da CHP’li bir belediye var diye her doğa katliamına yüksek perdeden itiraz ederken susmalı mıdır örnek siyaset tutumu olarak?
    Hiçbir yazımızı salt duygularımızla ve Gazipaşa’ya dair nostaljik duyarlılıklarla yazmıyoruz. Belgelere, belediye başkanının basında çıkan ve tekzip edilmemiş beyanatlarına, CHP ilçe başkanının ve yönetiminin sessiz kalışlarına, bu işin uzmanı meslek kuruluşlarının yaptığı değerlendirme ve tespitlere istinaden yazıyoruz.
    Belediye başkanının basında çıkan haberlerine istinaden yazıyoruz demişken yaşadığımız çok garip bir durumu da belirtmek gerekiyor: 29 Mayıs akşamı sosyal medyada yaptığım bir paylaşıma, belediye başkanı: “Gördüğüm kadarıyla gazete haberleri sizi yanlış yönlendiriyor.” diye ilginç bir cevap yazmış ve “Prensip olarak çok önemli bir hata yapılmadığı sürece basına müdahale edilmeyi doğru bulmuyorum.” demiş. Görüşlerimi basından değil benden duyabilirsiniz diye de belirtip bana telefon numarasını yazmış. (Beni de davet ettiği bir etkinlikte sahne performansımızdan sonra vermişti zaten telefon numarasını.) İyi de bizim kendisi ve görüşleri konusunda yanlış bilgileneceğimiz ölçüde bir çarpıtmadan daha önemli nasıl bir hata yapabilir ki basın? Bizim basit bir sosyal medya paylaşımımıza cevap yazma gereği duyacaksınız; ama sizi kamuoyuna yanlış yansıtan (eğer sahiden öyleyse) gazete haberlerine prensip olarak müdahale etmeyeceksiniz öyle mi? Gazeteye müdahale etmeyin tabii, ancak en azından başka bir kanaldan, örneğin kendi sosyal medya hesabınızdan gerçek görüşlerinizi açıklarsınız ve biz de öğrenmiş oluruz, değil mi? Zira herhangi bir kanaldan tekzip edilmemiş bir haber, dünyanın en ilkel toplumlarında bile doğru haber olarak kabul edilir…
    29 Mayıs tarihli paylaşımımdaki bu anlaşılmaz tutuma rağmen belediye başkanıyla birbirimize iyi dileklerimizi sunarak ve konuyu yüz yüze görüşmek üzere kapatmışken daha önce de tuhaf örneğini yaşadığımız bir gelişme oldu: Gazipaşa sahilinde işletmecilik yapan ve yıllardır sahilden nemalanan bir vatandaş iyi dilekler sunularak kapatılan bir karşılıklı yazışmayı provoke eden şeyler yazmaya ve sorunu kişiselleştiren yorumlar yazmaya başladı. Hatta terbiye sınırlarını da bolca aşan yorumlar. Doğal olarak cevabını hakkıyla aldı ve kulağından tutulup seviyesine inilemeyeceği için yazımın yayınlandığı mecranın dışına koyuldu. Garip bir biçimde belediye başkanı da bu garip yorumlara hemen beğeni koydu. İyi dilekler sunularak bitirilen bir konuşmadan sonra böyle bir tutum sergilenmesi, belediye başkanının bu konuyu nasıl bir iletişim yoluyla çözmek istediği konusunda bana ciddi ölçüde fikir verdi.
    CHP ilçe başkanının Gazipaşa’da müteahhitlik yapan kardeşi de bir yazımın altına garip yorumlar yazmış ve sonra ne hikmetse(!) yazdıklarını silmişti.
    Gazipaşa Belediye Başkanı ve Gazipaşa CHP İlçe Başkanı, kendileri kamuoyunu aydınlatacak, gerçek görüşlerini açıkça anlaşılır şekilde ortaya koyacak açıklamalar yapmak yerine, ilgisiz kişilerin garip açıklamalarına mı ihtiyaç duyuyorlar acaba? Ve merak ediyorum, CHP ilçe başkanının kardeşinin yazdıklarıma verdiği tuhaf mesajları kaldırtan gizemli el, acaba bu sahil işletmecisi arkadaşın benim yazımı provoke eden yazılarını da kaldırtacak mı?
    Gazipaşa’yı yöneten CHP temsilcilerinin şunu bilmeye şiddetle ihtiyaçları var: Biz kendilerine muhalefet etmeyi bir yaşam tarzı olarak seçmiş insanlar değiliz. Bu işin gerçek uzmanlarının da belirttiği, yargıya taşıdığı, ilçemizin kaderine etki edecek bir uygulamaya karşıyız. Bu konudaki yanlış tutumunuza nasıl tüm benliğimizle karşı çıkıyorsak, emin olun, Gazipaşa’nın, doğanın ve çocuklarımızın geleceği konusunda uygarca uygulamalara imza attığınızda da aynı inanç ve kararlılıkla yanınızda, arkanızda oluruz.
    Ve emin olun, güya sizin cephenizde olduğunu belirtmek istercesine bizlere saldıranlardan çok daha samimi ve güçlü bir şekilde yanınızda oluruz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum