Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Milli Takım aranıyor

17 Ekim 2018 - 00:01

Neredeyse son çeyrek asırdır evveli destanlarla dolu futbol milli takımın ruhu aranıyor. Bugün tesisleşme anlamında çağa yön veren bir ülke konumuna gelen yatırımlara karşılık sportif anlamda meyvesini almakta oldukça güçlük çekilen bir dönem yaşanıyor. Federasyon ve sponsor desteği de günümüzde bir hayli üst seviyede yer aldığı düşünülürse maddi olarak bütün kriterler eksiksiz sağlanıyor. Oysa ki, her milli takımda yaşanılması zorunlu kılan jenerasyon değişiklikleri gibi kabuk değiştirme sancılarının dozu epey aştığını artık yüksek perdeden söylemek gerekir. Kayıp jenerasyon bile olsa, kamuoyuna kurban edilen oyuncular, teknik direktörler sırasıyla deneniyor. Peki sonuç? Milli takımda değişmeyen sadece federasyonun yönetim anlayışından kaynaklı sorunların yansıması maalesef emekleri zayii ediyor.

Kamuoyu sürekli başarı ister, ancak başarı için sabredilmesi de gerekir. Günümüzde milli takımın oyun anlayışından yola çıkılırsa, mevcut yönetim, teknik yapı hatta bazı oyuncularla başarının oldukça uzağında konumlandığı inkâr edilemez. Çözüm basit ama uygulanması da bir o kadar zor olabilir. Çünkü milli takımın menfaatleri için kimse koltuğundan vazgeçmek istemiyor. O halde ne yapmalı? Değişim için harekete geçilmeli en azından teknik anlamda uzun vadeli planlar yerine orta ve kısa vadeli atılımlarla planlar güncellenmelidir.

Lucescu kulüpler bazında Türkiye’ye gelmiş geçmiş en başarılı teknik direktörlerden biridir. Milli takımın başında olması muhtemel kariyerli ve ülke futbolu tanıyan biri olarak hakkını teslim etmeliyiz. Ancak milli takımın başında evdeki hesap çarşıya uymadı ve bir türlü Tayfur Havutçu yardımcılığındaki Rumen Teknik Direktör Lucescu’dan işte şimdi oldu hafızalarda kalabilecek netice alınamadı. Kabuk değişimden sonra şans verilen oyunculardan birkaç yıldız isimler dışında ay-yıldızlı formanın ruhunu yansıtan yok. Mücadele ve hırsla son topa kadar kovalayan oyun anlayışından öyle uzaklaştık ki heyecan kalmadı.

Aranan milli takımı yeniden inşa etmek adına ülke futbolunun en iyilerinden biri olan ve kamuoyunun geniş oranda desteklediği Aykut Kocaman’a görev emanet edilmelidir. Aykut Kocaman başarılı olur olmaz gayb bilinmez ama değişim gereği yerine getirilmelidir. Yeni isimlerden Cengiz, Hakan, Cenk gibi yıldızlarla birlikte muhakkak daha başarılı bir milli takım hedeflenebilir.

Sporla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum