Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Liglerde pandemi belirsizliği

01 Nisan 2020 - 00:01

            Pandemi yani yaygın salgın hastalık günümüzde hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Aslında yazının başlığında yer aldığı gibi sadece sporda değil, birçok farklı alanda hayat neredeyse durma noktasına geldi. Bu da gösteriyor ki, şüphesiz mutlak güç sahibinin, insanoğlunu ne kadar çaresiz bıraktığına dair kozmosun sınırlarını ve kurallarını belirliyor.
            Pandemi ile ilgili çoğu ülke yönetimi kesin söylemlerden kaçınırken, liglerin ne olacağı konusu giderek karmaşık bir hal alıyor. Sporcular kendi evinde bireysel yaşamını sürdürürken, fiili olarak da konsantrasyondan ve organizasyondan uzaklaştılar. Bugünden liglerin başlama tarihi belli olsa bile en az on beş gün çalışarak takım ne kadar toparlanabilir. Dolasıyla UEFA otuz üç ülkenin federasyonu ile telekonferans yöntemi toplantı yapıp, görüş toplayacaktır. Burada çeşitli talepler muhakkak bir yol gösterecektir ama içinde bulunulan sağlık probleminden ne zaman çıkılacağı noktasında henüz uzmanların kesin bir söylemi olmadığından yine uygulamada kısır bir döngü oluşturabilir.
            Kulüpler de kriz yönetimine uygun pozisyonlarını koruyarak liglerin tamamlanması, ertelenmesi veya başka formüllerin aranması gündeme gelecektir. Söz konusu durumda spor dünyasının aklında soru işaretleriyle geleceğe yön vermesi oldukça güç olacaktır. Bu noktada spor bilimcileri ve diğer uzmanların yer aldığı çoklu karar mekanizmalarının işletilmesi şart görünüyor. Kulüpler belli bir yatırımla sezonun çoğunu tamamlamış olmasına rağmen, mücbir sebeple ligin askıya alınması spor endüstrisini de ciddi anlamda kayba uğratıyor.
            Sporcu sağlığı şüphesiz günümüzde en önemli konuların başında geliyor. Sadece fiziksel anlamda değil, artık mental anlamda terapilerin üst seviyeye taşınacağı yeni bir düzen spor dünyasını bekliyor. Nitekim, mücbir sebeple verilen bu uzun aranın ne getireceğini şimdiden söylemek çok güç ama kayıplar düşünüldüğünde oldukça trajik dönemden geçiyoruz. Özellikle spor dünyası hiç böylesine belirsizlik durumlarıyla karşılaşmamıştı. Birçok kesimden önemli figürün yer aldığı spor dünyası için pandemi de önemli ölçüde otorite kararları bekleniyor.
            Ben olağanüstü şartlar düzeltildikten sonra liglerin usulüne uygun bir şekilde tamamlanması tarafında yer alıyorum. Tabii ki pandemi süreci uzarsa liglerin ertelenmesi bir ihtimal olarak cepte duruyor.
            Sporla kalın, evde kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum