Reklam
Reklam
İbrahim Güllü

İbrahim Güllü

DİKKAT: MEDYA  

24 Kasım 2020 - 00:00

Tarihe adanmış altın sözlerden. Muhteşem bir tespit. Bir gerçek ancak bu kadar güzel ifade edilebilir.  

 

Eğer dikkat etmezseniz medya, mazlumlardan nefret etmenize ve zalimleri sevmenize sebep olur. Malcolm X 

 

 

 

Malcolm X bu sözü ne zaman hangi şartlar altında söyledi bu ayrı bir mevzu. Ama sözün güzelliği ve güncelliği her geçen gün artıyor.  

 

Dezenformasyon da denilen yalan, kurgu, yönlendirme ve manipüle edici bilgi ve haberler sosyal medyanın gelişimiyle daha da arttı.  

 

Her şey birbirine karıştı. Öyle bir dünya ve propaganda çağında yaşıyoruz ki; doğrular yanlış, yanlışlar doğru, iyiler kötü, kötüler iyi gösterilebiliyor. Medya öyle bir cila sürüyor ki, altını kazıdığında o kir ve pas ortaya çıkıyor. Cilalı yüzlerin altında nasıl bir karanlık yüz olduğunu araştırmadan anlamak mümkün gözükmüyor.  

 

Son zamanlarda boşuna denilmiyor at izi it izine karıştı diye. Artık neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmek güçleşti. Bir bakıyorsunuz bugün kahraman diye lanse edilenler yarın hain, bugün hain olarak gösterilenler yarın kahraman olması çok rastlanır bir hale geldi.   

 

Hiç düşündünüz mü yargılamada iddia makamının karşısında niçin savunma makamı vardır? Hiç düşündünüz mü bir kuş tek kanadıyla niçin uçamaz? Hiç fark ettiniz mi, tek gözümüzle baktığımızda her yeri göremezken iki gözümüzle baktığımızda fark edemediğimiz birçok şeyi fark edebildiğimizi?  

 

Tüm bunlar gösteriyor ki, bilgi ve haber akışları tek kanaldan değil farklı bakış açılarıyla farklı kanallardan teyit edilmeli ki insan yanılmasın.  

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum