Reklam
Reklam
Mustafa Zihni Tunca

Mustafa Zihni Tunca

Kutsal beldenin ev sahipleri

16 Mart 2020 - 00:01

Tüm dünyayı saran virüs salgını sebebiyle umre ziyaretlerine kapatılan ve şu anda kısıtlı koşullarda ibadete izin verilen Kâbe-i Muazzama’yı tavaf eden kuşlar vardı geçtiğimiz hafta sosyal ağların gündeminde. Ebabil kuşu olduğu iddia edilen bir kuş sürüsü Kâbe’nin çevresinde tavaf edercesine dönüyordu görüntülerde…
 
Bundan üç ay kadar önce yazmaya başlayıp da bir türlü tamamlayamadığım yazıyı tamamlama vakti geldiğini düşündüm o görüntüleri izlediğimde. Beytullah’ı mesken tutan kuşlardan bahsetmek istiyordum o yazıda. Çünkü bugüne kadar neredeyse hiç kimse tarafından bahsedilmeyen o şanslı canlılara ilişkin ilginç gözlemlerim olmuştu.
 
Öncelikle baştan belirtmek isterim ki eğer fırsat bulup izleyebildiyseniz sosyal ağlarda paylaşılan görüntülerdeki kuşların ebabil değil kırlangıç olduğunu düşünüyorum. Ebabil esasen kırlangıç ile benzerliği sebebiyle sıklıkla karıştırılsa da kanatları daha uzun ve kavisli bir kuş türüdür. En önemli özelliği ise gece gündüz demeden hatta uyurken bile uçmaya devam etmeleridir!  Kırlangıçlar ise hepimizin bildiği gibi duvar kenarlarına çamurdan yaptıkları yuvalarda yaşarlar. Beytullah’ın içerisinde çok sayıda kırlangıç yuvası bulunuyor ve özellikle akşam saatlerinde çok sayıda kırlangıcı gökyüzünde görmek mümkün.
 
Beytullah’ın çevresi insanlar tarafından beslenen iri ve oldukça hırçın bir şekilde uçan güvercinlerle doluyken özellikle kırlangıç ve serçeler ise restore edilen revaklar ve çevresine yaptıkları yuvaların çevresinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Gündüzleri güvercinlerin egemenliğinde olan gökyüzü akşam saatlerinde yerini kırlangıç ve serçelere bırakıyor.
 
Esasen kutsal beldede kuşlar ile ilgili paylaşmak istediğim iki enteresan hadise var ki bunlardan birisi yukarıda saydığım kuşlardan farklı bir kuş türü ile ilgili… Kutsal beldeye misafir olduğum günlerde muhtemelen çok az kişinin dikkatini çektiğini düşündüğüm bir kuş! Hava kararmaya başlamış, akşam ezanı okunmak üzere idi. Kızıla çalan gökyüzüne bakarken Mescid-i Harâm’ın inşaatı süren dış cephesinde, Kâbe’nin hemen kuzeyinde yer alan inşaat kulesinin üzerinde süzülmekte olan o kuş dikkatimi çekmişti. Çevredeki güvercin ve kırlangıçlara göre oldukça yüksek bir irtifada dairesel bir şekilde dönmeye devam eden kuş uzaktan bir şahini andırıyordu. Yukarıda bahsettiğim kuş türleri sürü ya da küçük gruplar halinde uçuşurken o kuş akşam namazı süresince bulunduğu noktada rotasını hiç değiştirmeden tavafa devam ediyor, namaz tamamlandıktan sonra ise bir süre vincin tepesine konarak belki dinleniyor, belki de o kutlu mekânı izliyordu! Ardından da tekrar göğe yükselen kuş kısa bir süre içinde nem bulutları arasında kayboluveriyordu. Takip eden akşam da aynı noktada tavaf ettiğine şahit olduğum o kuşu gündüz saatlerinde ise görme şansım hiç olmadı!
 
Kutsal iklimin kuşları ile ilgili paylaşmak istediğim bir diğer ilginç bilgi ise Beytullah’ın içerisinde raks edercesine süzülen kuşların hiçbirisinin Kâbe’nin üzerinde uçmaması ve ona konmamasıydı. Gruplar halinde kutsal mekânın değişik noktalarında tavaf etmelerine rağmen hiçbir kuş sürüsü Kâbe’nin tam üzerinde uçmuyordu! Bu davranışın sebebi kuşların Kâbe’ye konmalarını önlemeye yönelik bir sinyal cihazı olabilir mi, yoksa bazılarının iddia ettikleri üzere içgüdüsel mi bilemiyorum. İnternet’te bu konuda çok sayıda tartışma yer almasına rağmen ilginç bir şekilde kendi gözlerimle şahit olduğum bu gerçeğe en çok din adamlarının itiraz etmeleri ise bana oldukça ilginç geldi! Kuşların her yerde uçacağını ve ‘Kâbe üzerinde kuş uçmaz’ iddiasının asılsız olduğunu ifade ediyor pek çok din adamı. Söylediğim gibi, yönetim tarafından kuşlara yönelik teknik bir engelleme durumu var mıdır bilemiyorum ancak sebebi her ne olursa olsun Beytullah’ı ziyaret ettiğim günlerde bir kez olsun Kâbe’nin üzerinde kuş uçtuğuna şahit olmadım... 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum