Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Spor ve futbol 

07 Ocak 2020 - 00:01

İnsanı diğer canlı varlıklardan ayıran özelliklerinin başında, ürettiği değerleri sonraki kuşaklara aktarabilme yeteneği gelir. Kültür de böylelikle oluşur. 
Toplumlar kurumlardan oluşur. Her toplumda, toplumsal ihtiyaçların ürünü olarak doğmuş, toplumsal işleyişi ve ilişkileri düzenleyen, işlevlerini yerine getirebildikleri sürece de var olabilen aile, eğitim, sağlık gibi temel toplumsal kurumlar vardır. Dolayısıyla spor da temel toplumsal kurumlardandır. Ülkemizde spor yerine futbol, spor kültürü yerine de futbol kültürü demek daha doğru olur. 
Spor futbola, futbol da Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’a indirgenmiş durumdadır. Bu durum kültürel anlamda bir çeşitlilik ve zenginlik yaratıyor mu?  Bu tartışılır. Giderek, büyük bir hızla, spor yapmayı değil de izlemeyi, spordan daha doğrusu futboldan konuşmayı sevenlerden oluşan bir topluma dönüştük. Sporun magazini, kendisinin önüne geçti. Futbolun
medyadaki sunuluşu, spor kültürüne olumlu katkılar yapıyor mu bu da tartışılır. Spor medyamız tribünlerdeki ya da stat çevrelerindeki olaylarda, hep aynı yorumları yapıyor, “Hiç görmek istemediğimiz, spora yakışmayan görüntüler. İnanıyoruz ki bu olayları çıkaranlar birkaç kendini bilmezdir, bunlar gerçek taraftar olamaz.” 
Kısacası, bu benim görüşümdür ülkemizde bir spor medyası değil, bir futbol medyası vardır ve bu medya Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’a endekslidir. Özellikle bu takımların birbirleriyle olan karşılaşmalarda abartılı dil kullanıldığını söyleyebilirim.
Biraz da şehrimizin takımını değerlendirelim. Antalyaspor’da prensip anlaşmasına varılan teknik direktör Tamer Tuna ile 1,5 yıllık sözleşme imzalandı. Tuna’nın ilk sözleri, “İyi bir sezon olacak, bunu biliyorum. Sezon bittiğinde hedeflediğimiz noktada olacağız. Bunun neresi olduğunu zaten yol aldığımızda göreceğiz. Ligde kalmak Antalyaspor için bir hedef olmamalı. Ama şu anda küme düşme potasındayız. Bir an önce buradan, iyi sonuçlar alarak çıkma hedefindeyiz. Süreklilik yaşamak istiyoruz. Ben bunu yaşatmak istiyorum. Gerçekleşmesinin de sonuçlara bağlı olduğunu biliyorum. Antalyaspor’da inanın kalıcı olmak istiyorum. Takımımın performansının, gösterilenin çok üstünde olduğunu biliyorum. Ancak takımın ihtiyaçlarını da görmezden gelmiyorum” oldu. Temennilerine yürekten katılıyorum. Yapılacak yeni transferlerle ligde kalacağımıza inanıyorum. 
Umut Özen

YORUMLAR

  • 0 Yorum