Reklam
Reklam
Reklam
Nazlıcan Şenyurt

Nazlıcan Şenyurt

İyimser olmayı seçmek

11 Haziran 2021 - 00:00
 
     İyimser bakış açısının da kaslarımız gibi pratikle geliştiğini biliyor muydunuz? Daha fit bir vücuda sahip olmak için nasıl tekrar yapmanız gerekiyorsa, bakış açınızı değiştirip daha optimist bir birey olabilmek için ilk başta inanmasanız bile iyimser olmayı seçerek başlayabilirsiniz. Optimizm kötüyü görmezden gelmek değil, iyinin beklentisinde olmak anlamına geliyor.
     Optimist düşünce için küçük adımlarla başlayabilirsiniz. Aklınıza gelen her karamsar düşünce, endişe veya korku için daha gerçekçi iyimser yanıtlar arayın. Karamsar düşünceleri bilinçli olarak keyif verici olanlarla değiştirin. Olumsuzluğun içerisinden kurtulmanın ilk yolu gerçek durumunuzun farkında olmaktır. Bu nedenle gerçek olası diğer ihtimalleri gözden geçirerek işe başlayabilirsiniz.
     Hayatta kötü deneyimler de vardır ve bunlar bazen şükran duygusunu zorlaştırabilir. Bu yüzden küçük olanlarla başlayın, sahip olduklarınıza bakın ve teşekkür edin. Olumsuz ihtimallerin yaşanmadığı durumlar için teşekkür edebilirsiniz. İstediklerinizi elde ettiğinizin resmini zihninizde silinmez bir şekilde canlandırın. Bu resmin zihninizden çıkmasına izin vermeyin ki kaslarınız gibi zamanla zihniniz bu resmi geliştirsin. Hayal gücünüze engel oluşturmayın. Her düşüncenizde engeli en aza indirin. Zorluklar sadece oldukları gibi görülüp ele alınmalıdır, korku ve endişeyle büyümelerine izin vermeyin.
     Yaralı kişiler için kötümserlik koruyucu zırh gibidir. Kişi kendini kötünün olma ihtimaline alıştırır ve bu beklentide olduğu için gerçekten kötü bir olay ile karşılaştığında şok olmaz. Ancak kendini savunma yaralı kişiye mantıklı bir yaklaşım gibi görünse de, karamsarlık, iyimserliğin ölümüne yol açar. Karamsar bir tutum, hayal kırıklığını ve olası acıyı savuşturabilir ancak aynı zamanda coşkuyu, neşeyi, gerçek kahkahayı ve başkalarına güveni de engeller.
     Minnettarlık ve olumlu düşünce, hayatın güzelliğini ve huzurlu bir kalbin kapılarını açar. Sevdiğiniz ama gözden kaçırma eğiliminde olabileceğiniz sayısız güzel şeyi yakından gözlemlemenize olanak sağlar. Bilinçli olarak minnettarlık duygunuzu geliştirmek için zaman harcayın ve yaşamınızla ilgili her şeyin nasıl daha iyiye gittiğini izleyin.  Sevgiyle kalın dostlarım.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum