Reklam
Reklam
Nazlıcan Şenyurt

Nazlıcan Şenyurt

Kullan ya da kaybet

24 Ocak 2020 - 00:01

Sevgili okurlarım yıllardır üzerinde çalıştığım Bellek konusunda şu sonuca vardım; Hafıza problememlerinin genel nedenleri bilişsel rahatsızlıklar, travmalar ve ihmaldir. Hastalıklar ve travmaları bir yana bırakırsak ihmal, üzerinde daha çok kontrolümüzün olduğu bir neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Görsel hafıza hatası üzerine yaptığım bir araştırmada katılımcıların kendilerine göre mnemonics (bir hafıza geliştirme sistemi) yöntemini kullanmadıkları zaman daha çok geri anımsama hataları yaptığını gözlemledim. Fotoğrafları kişisel olarak anlamlandırdıklarında daha iyi hatırlama puanları aldılar. Mnemonics geliştiren katılımcılar bilgileri kaydederken nöronlar arası daha çok sinir bağları kurdular ve dolayısıyla depolama ve geri hatırlama fazında daha iyi sonuçlar aldılar. Yeni bir dil öğrenirken, yeni bir aktivite yaparken beynimizde yeni sinir bağlantıları üretiriz. Ancak bu sinir bağlantıları kullanılmadığında azalır.
    
    Her gün aynı şeyi aynı şekilde yaparsanız sonunda sinir bağlantılarını kaybedersiniz. İnsanların belirli anıları uzun vadede tutabilmelerinin nedeni bu anıların kümülatif anılara dayanması ve sinir merkezleri ve bağlantıların büyümesi ve pekiştirilmesidir. Pekiştirilmeyen olaylar, tarihler ve isimler dikkat etmediğimiz nedeniyle hızlı bir şekilde kaybolacaktır. Daha iyi bir bellek için yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler kaydetme, depolama ve geri hatırlama fazlarında beyninizi etkileyerek belleğinize katkıda bulunurlar.
 
Stresi Azaltın
Birçoğu için bu yapılması en zor şeylerden biri. Stresin bilgiye katılma, konsantre olma, saklama ve geri hatırlama yeteneğinizi nasıl etkilediğine dair kapsamlı araştırmalar vardır. Kalp atış hızı ve solunum son derece önemlidir. Nefesinizi kontrol ederek, beyninizi ve daha yüksek beyin merkezlerini uyarır, kayıt, depolama ve geri hatırlama üzerinde etkileyen kontrollere sahip olabilirsiniz.
 
Odaklanın
Birini dinliyorsanız söylediklerini mümkünse tekrarlayın veya yorumlayın. Farklı katılım yollarını deneyin, bu yeni sinir bağları kurmaya yardımcı olur. Ayrıca, söylenenlerin ne anlama geldiğini iyi anlamanız gerekmektedir. Net anlaşılmayan bilgileri düzgün bir şekilde işlemek ve saklamak son derece zordur.
 
Kullanın
Yeni edindiğiniz bilgileri canlı tutmak zorundasınız. Unutmayın kullanılmayan her şey unutulur. Ancak sürekli aynı aktiviteleri yaptığınızda beynin diğer bölgeleri ve beyin bağlantıları ölecektir. Sabah koşarken veya bisiklete binerken yeni arkadaşlarla, yeni rutinlerle ve farklı rotalarla devam etmek önemlidir. Yukarıda belirttiğim gibi, kullandığınız bağlantılar daha da güçlenecek ancak yeni bir şey yapmıyorsanız kullanmadığınız bağlantılar kesilecektir. Beyninizi mümkün olduğunca çeşitli şekillerde kullanmanız gerekir.

     Genelde bireyler hafızayı yalnızca zeka ile ilişkilendirirler. Oysa belleğinizi geliştirmenin şansı sizin elinizde. Daha iyi bir hafızaya sahip olabilir ya da beyninizi ihmal etmeye devam edebilirsiniz. Herkese güzel anılar yaratıp gelecekte güzel anımsayacağı bir haftasonu diliyorum.
Sevgiyle kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum