Reklam
Reklam
Başak İnan

Başak İnan

Bir magazinsel psikoloji

05 Aralık 2019 - 00:01

Konumuz psikoloji olunca her şeyi konuşabiliyoruz biliyorsunuz değil mi? Çünkü insani bir varlık olmanın en temel özelliği psikoloji diye düşünmekteyim.  Ve bugün magazinsel bir olayı konuşacağız; son dönemde sık sık karşımıza çıkan biri  ‘Can Yaman’ ve onun gündemi karıştıran davranışları. Hatırlarsınız daha önce de Şeyma’yı konuşmuştuk.
Ün dediğimiz kavram, sözlük anlamı açısından herkes tarafından tanınmak olsa da, bizde bu durum daha çok, herkes tarafından tanınma, çok konuşulma, putlaştırma ve çok talep görme üzerine kuruldu. Haliyle bu denli yoğun duyguların bir arada olması kişinin otokontrolünü sağlamasını zorlaştırabilir. Düşünün ki aşık olunca bile dengemiz şaşıyor,  bir de çok kişi tarafından ilgi görüp, arzulanıp, merak edilip, üstüne bir de çok paralar kazanırsak ne derece şımarabiliriz.  Buna ek olarak bir de bu durum için yıllarca çaba harcamışsak…  Ancak bu durum yine de yapılan açıklamaların, talihsiz, kontrolsüz ve maksadını aşan konuşmaların sebebi olamaz. Bunun sebebi daha çok,  kamera önü oyunculuğunu bir meslek olarak yapıp, tanınmaktan ziyade kendini ön planda tutma isteği ile alakalı. Yani temelde özgüven eksikliği.
Özgüvenle ne ilgisi var diyecek olursanız; yapılan konuşmaların hep içi boş. İş deseniz, bu mesleğe ter dökmüş insanların zerresi bile olamaz. Buna rağmen yersiz ve çirkin ifadelerle kendini kıyaslama, ön planda tutma, başarıyı ilgisi olmayan konularla açıklama çabası, duygudan çok dürtüsel sohbet içeriği, saygısızlık ve tüm bunlara karşılık dik duruş, flörtöz bakış ve kendinden emin görünme durumu. Cem Yılmaz’ın espirisi aklıma geliyor tam bu noktada; bir kadın var yedi yüz kişilik uçak kaldırıyor, bizimki çekmiş gri eşofman altını evde halimden anla diyor. Sen ne yapıyorsun?
Düşününce herkes bir yarasını kapatmaya çalışıyor bu hayatta. Bir eksikliğini gidermeye çalışıyor ama bunu nasıl yaptığınız önemli. Toplumun bir kesimini temsil ediyor, bir grup insana hizmet ediyor isek bu eksikliği kapatma konusunda doğru yolu seçtiğimizden emin olmalıyız. Görüyorum ki kendisi iki büyük gafı ile çok ama çok yanlış bir yolda. Kendini ifade etmede hataları olduğu gibi kontrolsüz konuşmaları ile de vardığını zannettiği mevkiiden çabuk ayrılmak durumunda kalacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum