Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Halil Demir

Halil Demir

İş beğenmeyen ziraat mühendisleri

25 Mart 2021 - 00:00

Ülkemizde üniversite mezunlarının iş bulamadığı, okumuş işsizlerin çok olduğu, mezunların önemli bir kısmının kendi alanları dışındaki işlerde çalıştıkları her daim gündem olur. Bu meslek dallarından birisi de Ziraat Mühendisliğidir.
Üniversiteye yerleşme tercihleri yapılırken, istenilmeyen fakülteler arasında ziraat fakülteleri en başta gelenlerdendir. Şu anda ülkemizde 45 ziraat fakültesi mevcut. Bunlardan 4’ü pasif durumda, yani öğrenci alımı yapılmıyor.
Fakültelerimizden 30’u Bahçe Bitkileri, 29’u Bitki Koruma, 27’si Tarla Bitkileri, 22’si Tarım Ekonomisi, 9’u Zootekni, 9’u Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, 9’u Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği, 5’i Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümüne öğrenci alıyor. Bu bölümlerden de her yıl yüzlerce mezun veriyoruz.
Bulundukları illere göre değişmekle beraber bu bölümlerden bazılarında kontenjan sorunu da yaşanıyor. Yani gençlerimiz istemiyorlar. Haliyle giriş puanları düşüyor. Gençlerimiz rağbet gören veya gördüğünü düşündükleri bazı bölümlere yöneliyorlar.
Peki, ziraat fakültelerinin tercih edilmeme sebebi, mezuniyet sonrasında iş bulma zorluğu mu?
Ben bu düşünceye katılmıyorum. Tarım sektöründe çok fazla iş imkanı var. İş bulma kolaylığı açısından birçok mesleğe göre daha avantajlıyız.
Neredeyse tek iş imkanı kamu sektörü olan birçok alanda her yıl binlerce mezun veriliyor. Bunlara göre ziraat mühendisleri daha avantajlılar. İşte bir çırpıda akla gelen imkanlardan bazıları:
-Tarım Bakanlığı ve ilgili tarım teşkilatları
-Tarım Bakanlığı’na bağlı araştırma kuruluşları
-Tarım Kredi Kooperatifleri
-Belediyeler
-Tohumculuk sektörü
-Sera plastiği üretimi ve pazarlaması
-Sulama sistemi üretimi ve pazarlaması
-Fide ve fidancılık sektörü
-Zirai ilaç, tohum ve gübre bayileri
-Gübre üretim ve pazarlama
-Tarım ilacı pazarlama
-Meyve ve sebze yetiştiriciliği işletmeleri
-Tarla bitkileri yetiştiriciliği işletmeleri
-Hayvancılık işletmeleri
-Topraksız sebze ve meyve üretimi
-Tarım Bankacılığı
-TARSİM
-Süs bitkileri üretimi
Görüldüğü üzere iş imkanı oldukça fazla. Özellikle özel sektör çok fazla iş imkanı sunuyor. Ancak istedikleri zaman istedikleri ziraat mühendislerine ulaşamıyorlar. Verilen ilanlara istenilen sayıda başvurular gelmiyor.
Peki neden böyle? Bunun cevabı çok açık. Kalifiye bir ziraat mühendisi olmanın gerekliliklerini yapmıyorlar. Sahadan elde edilen gözlemlere göre kısa sürede çok iyi imkan sağlanmasını istiyorlar. Yani:
-Kamu kurumlarına ziraat mühendisi olarak atanmak
-Özel sektörden yüksek maaş
-Konforlu araba
-Telefon ve yeme içme masrafı
-Kırsala gitmek yerine büyükşehir merkezinde çalışmak
-Toprakla temassız güzel bir yaşam.
Son maddenin de bilerek altını çiziyorum. Toprakla uğraşmak istemeyen, tertemiz ortamda keyfine bakmak isteyen meslektaşımızın sayısı az değil. Tarım sektörünü seçmek yerine AVM’lerde çalışmayı tercih edenler olduğunu biliyoruz.
Geçtiğimiz günlerde Finike’de bir zirai ilaç bayisi bir ziraat mühendisine iş vermek istedi. Bulamadılar. Ben de mezunlarımıza duyurmak istedim. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı’ndan da duyurulmasını istediler. Sonuç, uygun bir aday bulunamadı.
Ziraat Mühendislerimiz kendilerini yetiştirmedikleri gibi iş de beğenmiyorlar.
 

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Garip mühendis
  2 ay önce
  Nerde o kadar iş imkanı iş beğenme değil iş imkanları beğenilmiyor az ücret çok fazla mesai meslekten başka her işi yapma şaka gibisiniz hocam bakış açısınızı değiştirin koltuğunuzdan kalkıp bi gerçek sektöre girin bakın
 • MHY
  2 ay önce
  mezun olduğumdan bu yana 100 den fazla yere iş başvurusu yaptım. az para çok para demeden beklentimi sundum. Bir defa bile dönüş olmadı. Söylediklerinize kendiniz inanıyorsanız yapacak bir şey yok.
 • Cumali Şimşek
  2 ay önce
  Sizin gibi okumuş cahil olmaktansa okumuş işsiz olmak daha iyidir.
 • Samet
  2 ay önce
  Bu ülkede zaten bi tek ziraat mühendisleri kendini yetiştiremiyor.Herkes ziraat mühendisi herkes tarımı ziraat mühendislerinden daha iyi biliyor.İş beğenmeme gibi bir durum yok.Herkes tecrübeli eleman askerliğini yapmış eleman arıyor.Maaş konusuna hiç girmiyorum asgari ücret yada biraz fazlası.
 • Avcı
  2 ay önce
  Bilip bilmeden Meslektaşlarımızi kötüleyerek konuşmayın yok iş beğenmiyorlarmış da bilmem ne de ne siz 2000 tl ye sigortasız çalışıyormusunuz ? Onüne gelen yorumcu olmus ülkemizde bir ev kirası 1000 tl nin aşagısanda değil siz ne konuşuyorsunuz ya farkında degilsiniz herhalde sizden ricamız vakıf olmadığınız konularda değerlendirme yapmamanızı istiyoruz.
 • Ziraat Yüksek Mühendisi
  2 ay önce
  Belki onlarda sizin gibi oturduğu yerden para kazanmak istiyorlardır. Üç kuruş paraya sırf diplomaları okutmak için mühendislik mesleği ayaklar altına alınıyor. Meslekte tecrübe adı altında amelelik yaptırılıyor. Madem kalifiye elemana ihtiyaç var sizi de tutan yok gidip çalışabilirsiniz.
 • Mine
  2 ay önce
  Amele mı alacaksiniz mühendis mı belli değil. Bunada iş beğenmiyor kılıfını uyduruyorsunuz!