Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Halil Demir

Halil Demir

Kırsal kesimlerde de kontrolü arttıralım 

24 Aralık 2020 - 00:00

Kovid salgınının ülkemizde başladığı Mart ayından sonra alınan önlemler etkisini göstermiş, akabinde yaz aylarında kısmi rahatlama ile birlikte sonbahar aylarına gelindiğinde, pandemi yine etkisini hızla göstermeye başlamıştı. 

Tekrar sıkı önlemlere başvurulunca hem toplam vaka sayısı hem de ağır hasta sayısında azalmalar başladı. 22 Aralık tarihinde yapılan 192 bin 316 toplam test sonucuna göre vaka sayısı 19 bin 256’ya hasta sayısı ise 3 bin 309’a gerilemiş durumda.  

Antalya’da Kasım ayı başlarında %100 artış oranına ulaşılmışken, önlemler neticesinde vaka sayısında %55 gerileme olduğu açıklandı. HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasına bakıldığında da 15-20 gün önce kırmızı olan yerlerin yeşile dönmeye başladığını görüyoruz. Bütün yetkililer maske-mesafe-hijyen deyip kontrollü olunması gerektiğinin üzerine basa basa söylediler, söylüyorlar.  

Hepimiz bir şekilde hataya düşüp bu illet virüsün pençesine yakalanabiliyoruz. Bunun çaresi kontrollü olmaktan geçiyor.  

Sağlık Bakanımız uzun zamandır paylaşımlarında virüsün bulaşma yollarının değiştiğini vurgulayıp ekliyor: “Ev içi bulaşma oranları %85’e kadar yükseldi.” 

Sokak kısıtlamaları, mesai saatleri değişimi, hafta sonu ve akşam uygulanan yasaklara rağmen ev oturmaları yoğunlaşınca bulaşmanın şekli elbette değişiyor.  

Kısıtlamalardan muaf olan kesimlerde de ev içi bulaşmaların yanında, önlemlere uymada eksik kalınması bulaşmanın bir başka yolu diyebiliriz. Kırsal kesimlerde, şehirlerden uzak kalındığı düşüncesiyle rahatlık söz konusu. Çoluk çocuk sokaklarda, vatandaşlarımız biraz daha rahat hareket ediyorlar. Bu da teması arttırıyor. 

Tarım kesimi ise konunun dikkatli olunması gereken bir başka boyutu. Bilindiği üzere bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar kısıtlamadan muaf durumdalar. Sebze/meyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar da aynı durumdalar.  

Tarım kesimi insanların beslenmesi için illaki muaf olmalıdır. Ayrıca Türkiye genelinde yaşanan vaka sayısı, ağır hastalık ve ölüm durumları, eskiden daha rahat davranan tarım kesiminde de dikkat çekti. Maske-mesafe-hijyen konusundaki duyarlılık artmış durumda. 

Ancak hala bazı kesimlerde rahat davranışları görebiliyoruz. Toptancı hallerine gidenler, zirai ilaç bayilerinden alışveriş yapanlar, kasabalarda, köylerde, küçük ilçe merkezlerinde bu rahat hareketliliği önlemenin yolu daha sıkı denetimlerdir.  

Kırsal kesimlerde jandarma, polis denetimleri, belediye zabıtaları aracılığıyla yapılacak uyarılar işin biraz daha sıkı olmasını sağlayacaktır. Köylerde, kasabalarda görülen ev oturmalarının önüne geçilebilecektir.  

Hep birlikte daha sıkı önlemlerle bahar aylarında daha güzel günlerde kavuşacağımızı düşünüyorum. Bunu hep birlikte başarabiliriz.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum