Reklam
Reklam
Eşref Ural

Eşref Ural

Cavit Bey’in yeni maceraları

25 Mayıs 2018 - 00:01

“Kader nedir diye sorsalar ve günaha girmeyeceğimi bilsem, hiç duraksamadan, “Maliye Nazırı Cavid Bey’dir” diye cevaplamak isterim. Ama bu nasıl bir “kaderdir” böyle Allah aşkına? Siyaset yapmak için yaratılmamışsınız, ama siyasetin en canlı, en kanlı ve en ateşli döneminde tam ortasına düşüyorsunuz. İttihatçı değilsiniz, ama İttihat-Terakki Hükümeti’nin en güçlü isimlerinden birisi durumuna geliyorsunuz. Hiç ilginiz yok, dahliniz yok, haberiniz bile yok, “Mustafa Kemal Paşa’ya suikast”  davasına adınız karışıyor ve hiçbir maddi delil olmadığı halde idam ediliyorsunuz! Şimdi tekrar soralım; kader bu değilse nedir? Kendi kuşağının en iyi yetişmiş, uluslararası alanda çalışmalar yapabilen bir devlet adamıydı, tek “suçu” tarihin bu çok sıkışık diliminde haritanın bu yakasında doğmuş olmasıydı.  

                                          CHP’nin Cavit Bey’i

20. asırdaki Cavid Beylerin kaderi budur, çok kısa bir özet yapmış bulunuyorum. Peki 21. asırlardaki “Cavit Beylerin” hali, ahvali nicedir, şimdi buna bakalım. Ve işte size bir örnek, CHP Antalya eski İl Başkanı Avukat Cavit Bey. Aktif bir siyasi hikayesi yok, devrimci bir gelenekten gelmiyor ve böyle bir iddiası da yok. Olabilir, her CHP’linin böyle bir hikayesi olması gerekmiyor, hatta son yıllarda olmaması daha makbul.  Ama parti siyasetinde de bedel ödediğine, zahmet çektiğine dair bir kayıt yok hafızamda. Suya-sabuna dokunmayan dikkatli bir üslup, soğuk bir vücut dili ve avukat olmanın verdiği bazı avantajları gole çevirme becerisi, hepsi bu kadar.

                                                       Fikri var mı?

20. asırda idam edilen Cavid Beylerin, değil Türkiye meselelerine, dünya meselelerine dair kafa yormuşluğu, fikir beyan etmişliği vak’adır. Ama 21. Yüzyıldaki Cavit Beylerin, örneğin Antalya CHP eski İl Başkanı Cavit Bey’in, Türkiye’nin kadim meselelerine, örneğin Kürt meselesi, Alevilik, siyaset sosyolojisi gibi alanlara kafa yorduğuna dair bir emareyle hiç karşılaşmıyoruz. Örneğin facebook hesabını tarıyorum, kendisine dair hiçbir fikir beyan etmemiş. Sanki birileri böylesine ciddi ve “yakıcı” meselelere girmemesi konusunda çok sıkı tembihatta bulunmuş ve o da bu tembihatı harfiyen uyguluyor, görünen budur. Ve elbette doğrusunu yapıyor, zira 21. Asırlarda siyasette bir makam elde etmek için en kolay yol bu; hiçbir konuda fikrin olmayacak!

                                               Parti tabanını yanılttı

“CHP eski il başkanı” diyorum, ama toplam görev süresi yaklaşık beş ay! Beş ay önce yapılan kongrede parti tabanına; “partimi seçimlerde ortada bırakmayacağım, milletvekili adayı olmayacağım” diye seslenmiş, gittiği her yerde bu soruyu hep böyle cevaplamış, ama verdiği sözü beş ay içinde unutuvermiş. Bu davranış elbette beni hiç şaşırtmıyor, çünkü eski il başkanı Cavit Bey, nihayetinde bir 21. asır taşra siyasetçisidir ve siyasetin “lafazanlık”, “yalan”,  “çok laf, ama boş laf” olduğuna inanmaktadır. Muhtemeldir ki, 20. asırlardaki Cavid Beylerden de bi-haberdir.  Muhtemeldir ki siyasetin ateşten bir demiri tutarak yapılan bir iş, bir yaşam biçimi, bir tercih olduğundan da bi-haberdir! Bir an evvel bir oldu-bittiyle vekil olma derdindedir, hepsi bu kadardır ve pek yazıktır! “

                                   

Evet, yukarıdaki satırları tam üç buçuk yıl önce kaleme almışım ve yine bu gazetede yayımlanmış.  Herhalde bunları bana Allah yazdırmıştır, çünkü bu kadar isabetli tahminler yapabileceğime şahsen inanmıyorum. Ve gerçekten de Avukat Cavit Arı, tam bir oldu bitti ile ve belki de “gasp” diye tabir edilebilecek bir yöntemle, son dakikada, Semih Esen’i devre dışı bırakarak vekilliği kaptı! Ve bu olay Antalya siyasetinin ve CHP’nin alnına kara bir leke olarak yazıldı geçti, hepsi bu kadar. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum